Po zabójstwie Niemcowa odwołano antyputinowski marsz

W związku z zabójstwem Borysa Niemcowa opozycja odwołała jutrzejszą demokratyczną manifestację przeciwko polityce Władimira Putina m.in. w sprawie Ukrainy.

Wielki marsz miał przejść ulicami Moskwy, a jego twarzą miał być lider ruchu społecznego „Solidarność” – zamordowany wczoraj Borys Niemcow. Zamiast tego odbędzie się manifestacja żałobna upamiętniającą zamordowanego.

Był symbolem dobrej Rosji, która walczy o wolność i godność; postacią numer jeden antyputinowskiej opozycji – powiedział prof. Andrzej Nowak. Sowietolog stwierdził, że to najprostszy powód, dla którego Niemcow zginął.

– Trzy godziny po śmierci Borysa Niemcowa policja rozpoczęła operację – zajęła mieszkanie zabitego polityka, zabrała wszystkie twarde dyski, materiały, które znajdowały się w jego mieszkaniu. Oczywiście pod pretekstem poszukiwania śladów zabójcy, który przecież na oczach telewizji przemysłowej – bo przecież to był sam środek Moskwy – jechał samochodem, białym Fordem Mondeo, przez miasto. Nie wiem, pewnie zostanie wykryty. Okaże się, że był innym demokratycznym opozycjonistą w swingowanym rzecz jasna śledztwie. Borys Niemcow w jednym z ostatnich swoich wywiadów mówił o tym, że jego matka jest śmiertelnie przerażona grożącą mu śmiercią. Sam mówił, że trochę się boi, choć nie tak, jak matka. Teraz chodzi o to, żeby Rosjanie bali się jeszcze bardziej – powiedział prof. Andrzej Nowak.

Borys Niemcow miał 55 lat. Wczoraj wieczorem były wicepremier został zastrzelony w samym sercu Moskwy, przed murami Kremla. Opozycyjni politycy nie mają wątpliwości, że jest to mord polityczny. W ocenie rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa „ze 100-procentową pewnością można powiedzieć, że była to prowokacja”. Rzecznik Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Władimir Markin poinformował, że do Niemcowa oddano co najmniej siedem strzałów.

Polityka trafiono czterema pociskami w plecy. Sprawców nie schwytano. Opozycjonista był w towarzystwie swojej znajomej. 24-latka nie ucierpiała. Jest przesłuchiwana przez policję.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl