Premier Beata Szydło: Polski kapitał jest solą naszej gospodarki

Coraz więcej mówi się o tym, że to właśnie polski kapitał i polskie firmy są solą naszej gospodarki. Chcemy robić wszystko i wspierać je, żeby rozwijały się i konkurowały z najlepszymi – podkreśliła podczas wtorkowego Forum Ekonomicznego w Krynicy premier Beata Szydło.

Prezes Rady Ministrów zainaugurowała debatę „Jak odnieść sukces w biznesie? Polskie Championy”, która jest jednym z wydarzeń XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Szefowa polskiego rządu wręczyła również nagrodę „Polskiego Championa” firmie NiUW Glinik.

Według Beaty Szydło po trzech dekadach od transformacji dojrzeliśmy już do tego, żeby przewartościować spojrzenie na to, co buduje siłę ekonomiczną Polski.

„Coraz więcej w Polsce mówi się o tym, że to właśnie polski kapitał, polskie firmy są solą naszej gospodarki i chcemy robić wszystko, wspierać je tak, żeby się rozwijały i konkurowały z najlepszymi” – zadeklarowała szefowa rządu.

Premier przekonywała, że Polska ma potencjał i ludzi – dobrze przygotowanych inżynierów, osoby kreatywne.

„Mamy wreszcie potencjał, który drzemie w sile naszej gospodarki, a więc cóż innego nam pozostaje jak podbijać świat? Mam nadzieję, że tak będzie się działo” – dodała Prezes Rady Ministrów.

Szefowa rządu zaznaczyła, że jej obecność na Forum Ekonomicznym jest podkreśleniem tego, jakie znaczenie przywiązuje jej rząd do polskich firm, które stają się światowymi markami. Jak dodała, żeby polskie firmy mogły konkurować z największymi na świecie, muszą być stworzone odpowiednie warunki.

„Jesteśmy zdeterminowani, by tak czynić, by przyjmować takie rozwiązania, które właśnie będą stwarzały dla polskich firm te warunki, by mogły one konkurować z największymi, być czempionami” – zapewniła premier RP.

W ocenie Beaty Szydło ogromną rolą państwa jest, by tworzyło firmom warunki do rozwoju, ułatwiało funkcjonowanie i usuwało przeszkody oraz by otwierać nowe rynki dla ekspansji.

„Poprzez wsparcie rozumiem też ochronę praw przedsiębiorcy i dbanie, by rynku nie zdominowali przedsiębiorcy nadużywający, bądź wprost łamiący prawo. Dlatego ważne jest też, by prawo gospodarcze było dobre i służyło przede wszystkim przedsiębiorcom” – podkreśliła szefowa rządu.

Dodała, że stworzeniu takich warunków ma służyć m.in. plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

Premier wyraziła nadzieję, że „bezpowrotnie minęły czasy, kiedy politycy byli przekonani, że zagraniczny kapitał jest jedyną drogą do zwiększenia dobrobytu Polaków”.

„By rozwój był trwały, musi być oparty na solidniejszym fundamencie i w naszej opinii tym fundamentem powinno być budowanie silnych polskich marek” – powiedziała szefowa rządu.

Jak oceniła, w poprzednich latach z owoców wzrostu gospodarczego korzystały przede wszystkim firmy zagraniczne, a obecnie polski rząd chce zmienić te proporcje.

Premier podkreśliła też, że cieszy ją ruch w mediach społecznościowych promujący „edukację konsumencką pod kątem kraju pochodzenia produktu”.

W debacie, którą poprzedziło wystąpienie premier wzięli udział prezes Tauronu Filip Grzegorczyk, prezes PLAY Jorgen Bang-Jensen, prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki, wiceprezes ds. operacyjnych Amazon Steve Harman i prezes HSBC Bank Polska Michał Mrożek.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl