fot. PAP/Grzegorz Momot

Forum Ekonomiczne w Krynicy

Już od kilkunastu lat elity polityczne, gospodarcze i intelektualne Europy Środkowo-Wschodniej spotykają się w Krynicy Zdrój, by podjąć dialog o przyszłości Europy i świata. Tegoroczna, dwudziesta siódma już edycja Forum Ekonomicznego nosi tytuł „Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady”. W panelu otwierającym Forum udział wziął prezydent Andrzej Duda, a także prezydenci Gruzji i Macedonii.

Jednym z najważniejszych tematów XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy jest przyszłość Unii Europejskiej. Dyskusję o niej zainaugurował prezydent Andrzej Duda. W swoim przemówieniu zapewnił, że jest zwolennikiem członkostwa Polski w Unii Europejskiej i popiera ambicje państw, które chcą do niej dołączyć. Jak zaznaczył, największym błędem byłoby zamknięcie się Unii.

– Unia musi zachować otwartość, dlatego że to wyznacza jej atrakcyjność. To, że są kraje, które dążą dzisiaj do UE jest w pewnym sensie wsparciem mechanizmu rozwoju Europy dla mnie – stwierdził Andrzej Duda.

O europejskich aspiracjach swojego kraju mówił, m.in. prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili.

– Sukces jaki otrzymamy w dalszej perspektywie jest zależny od poszczególnych krajów, ale także od instytucji, jaką jest Unia Europejska. Z jednej strony za sukces, o którym mówię, odpowiada Unia. Mam na myśli demokrację, wartości, prawo, wolny rynek, ale nie tylko na poziomie państwa; znacznie szerzej. Chodzi o pokój, bezpieczeństwo, itd. –  powiedział Giorgi Margwelaszwili.

– Z całą mocą chcę podkreślić, że Polska wspiera aspiracje europejskie, aspiracje euroatlantyckie, zarówno Gruzji, jak i Macedonii – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Dodał, że to niezwykle ważne z punktu widzenia realizacji europejskiego projektu.

– Warto się starać, warto się rozwijać, warto się ubiegać o to, by w przyszłości stać się członkiem Unii Europejskiej. W moim przekonaniu to niezwykle ważne dla europejskiego projektu, europejskiej jedności. To jedno, ale drugie – w ogóle dla rozwoju gospodarki europejskiej i konkurowania Unii Europejskiej jako takiej w przestrzeni światowej, bo przecież UE chce być tym organizmem gospodarczym, który będzie mógł konkurować z największymi potęgami – podkreślił prezydent.

Forum Ekonomiczne w Krynicy zbiegło się w czasie, gdy agencja ratingowa Moody’s opublikowała optymistyczne prognozy gospodarcze dla naszego kraju. To duży sukces polskiego rządu – mówił dr inż. Andrzej Michalak z Gdańskiej Szkoły Wyższej.

 – Polska wyrasta na lidera w Europie Środkowo-Wschodniej, ale też na lidera gospodarczego w całej UE, jak i w całej Europie. To, że nie ma kilku przywódców to wcale nie świadczy o izolacji Polski. To jest potwierdzenie słusznego kierunku przyjętego przez polski rząd– stwierdził dr inż. Andrzej Michalak.

Wraz ze zmianami w polityce i ekonomii Europy zmienia się też formuła krynickiego forum. Wciąż wydłuża się lista krajów uczestniczących, a każdy następny rok przynosi coraz to nową, ale zawsze aktualną tematykę.

TV Trwam News/RIRM

drukuj