Zakończył się 51. Festiwal im. Jana Kiepury

W Krynicy-Zdroju zakończył się 51. Festiwal im. Jana Kiepury. Podczas ośmiu festiwalowych dni, na scenie wystąpiło ponad 500 artystów z Polski i zagranicy, w tym 9 orkiestr, 2 chóry, 3 balety i kilkudziesięciu solistów śpiewaków.

Festiwal imienia Jana Kiepury narodził się w Krynicy-Zdroju w 1967 roku,  w rok po śmierci wielkiego tenora. Twórcą festiwalu był Stefan Półchłopek, który nawiązując do pięknych tradycji przedwojennej Krynicy, chciał upamiętnić życie i twórczość wielkiego tenora, którego osobiście poznał.

– Cieszę się, że możemy w ten sposób oddać hołd wielkiemu Polakowi Janowi Kiepurze, który niestety przedwcześnie odszedł od nas 51 lat temu, ale dzięki temu, że możemy organizować ten Festiwal oddajemy hołd jemu oraz oczywiście całej polskiej kulturze – podkreśla burmistrz Krynicy-Zdroju Dariusz Reśko.

Festiwal to największe i najważniejsze wydarzenie kulturalne, odbywające się każdego roku w Krynicy. Od 51 lat przyciąga on rzesze melomanów z całego świata.

– Cóż to był za festiwal! Przede wszystkim atmosfera, która tutaj panuje jest jednozrazowa. Mieliśmy dla każdego widza, słuchacza przygotowane coś z repertuaru wokalnego, bo Kiepura to znakomity wokalista, tenor – mówi prof. Ryszard Karczykowski, członek zespołu programowego 51. Festiwalu im. Jana Kiepury.

 Podczas ośmiu festiwalowych dni każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były koncerty, spektakle, widowiska plenerowe oraz spotkania z artystami.

– Koncertów w sumie wszystkich wydarzeń odbyło się 38, wśród nich były olbrzymie, wielkie koncerty, które odbywały się w Pijalni Głównej. Były też koncerty mniejsze, kameralne, w kościołach, na deptaku, promenadowe, widowiska plenerowe, takie jak „ Uśmiechnij się z Kiepurą”, spotkania z artystą, które prowadziła pani Elżbieta Gładysz – akcentuje Agnieszka Malatyńska, rzecznik 51. Festiwalu im. Jana Kiepury.

 Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl