fot. PAP/Darek Delmanowicz

Krynica: W przyszłym roku na Podkarpaciu odbędzie się Forum Polska-Słowacja

W przyszłym roku w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce (Podkarpackie) zorganizowane będzie Forum Polska-Słowacja. Organizatorami wydarzenia będą samorząd woj. podkarpackiego i Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.

List intencyjny ws. organizacji wydarzenia podpisano w czwartek w trakcie 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Obecny na podpisaniu marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że na Forum w Krynicy zawsze podejmowanych jest szereg inicjatyw dotyczących Europy Środkowej.

„Ta umowa jest tego przykładem. Jest też nowym etapem współpracy polsko-słowackiej” – dodał.

Marszałek zwrócił uwagę, że umowę podpisują również szefowie polsko-słowackiej grupy parlamentarnej – poseł PiS Jerzy Polaczek oraz Martin Fedor ze Słowacji.

Zygmunt Berdychowski z Fundacji Instytut Studiów Wschodnich i szef Rady Programowej Forum w Krynicy zwrócił uwagę, że „brakowało miejsca na rozmowę o wszystkim, tak jak rozmawiają ci, którzy obok siebie mieszkają”.

„Sąsiedzi czasami rozmawiają, że trzeba sobie pomóc, czasami rozmawiają o tym, że trzeba się tylko spotkać, czasami rozmawiają o wielu drobiazgach i dotychczas ani Polacy i Słowacy takiego miejsca, takiego symbolu spotkań nie mieli” – powiedział Zygmunt Berdychowski.

Wyraził też nadzieję, że przyszłoroczny kongres stanie się symbolem, który będzie służył obu narodom.

Natomiast marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl przypomniał, że dwa lata temu podpisana było podobna umowa na organizację polsko-ukraińskiego forum na Podkarpaciu.

„Cieszymy się bardzo, że możemy też, jako samorządowcy, stanąć do organizacji takiego forum. Ważne jest, aby spotykały się nasze rządy, nasi parlamentarzyści” – dodał Władysław Ortyl.

Konsulat generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Tomas Kasaj zaznaczył, że brakowało płaszczyzny, gdzie przedstawiciele obu krajów mogli rozmawiać, planować i działać razem.

PAP/RIRM

drukuj