Premier ogłosi we wtorek zmiany dot. spółek Skarbu Państwa

We wtorek poznamy receptę premier Beaty Szydło na poprawę sytuacji w spółkach Skarbu Państwa. To echo likwidacji resortu skarbu oraz powołania Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

To, że spółki Skarbu Państwa może czekać trzęsienie ziemi stało się jasne 15 września. Premier Beata Szydło podziękowała wówczas za współpracę ministrowi Dawidowi Jackiewiczowi.

Tuż po środowym posiedzeniu rządu prezes Rady Ministrów zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu ogłosi zmiany w funkcjonowaniu spółek Skarbu Państwa.

– We wtorek, prawdopodobnie razem z panem ministrem Kowalczykiem, przedstawimy państwu propozycję nowego sposobu zarządzania spółkami Skarbu Państwa i majątkiem Skarbu Państwa – mówiła Premier.

Są już pewne przecieki co do ewentualnego kształtu struktury zarządzania spółkami. Może w tym celu powstać zupełnie nowe ciało – mówi dyrektor Wydziału Skarbu Państwa i Nieruchomości Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Grzegorz Gorczyca.

– Może powstać holding, który będzie zrzeszał te największe, duże strategiczne spółki, który będą działały – chyba – pod nadzorem ministerstwa rozwoju. Szereg mniejszych spółek o znaczeniu lokalnym może natomiast przejść pod nadzór wojewody, a część pod nadzór poszczególnych ministerstw – wskazuje Grzegorz Gorczyca.

Ale to nie wszystko. Premier chce też mieć większą wiedzę o tym, czy aby na pewno w spółkach dzieje się dobrze. Beata Szydło zapowiedziała utworzenie agencji nadzorującej państwowe podmioty.

Taka agencja jest potrzebna – przekonuje prawnik Michał Pruski.

– Musi ona kontrolować i nadzorować spółki Skarbu Państwa żeby na bieżąco wyłaniać, wyciągać takie nieprawidłowości i je na bieżąco uzdrawiać a nie reagować dopiero, gdy kadencja się kończy albo wyszło coś przez przypadek – zaznacza prawnik.

Dziś jednak każda ze spółek ma radę nadzorczą, która podlega pod poszczególne resorty. Jest również Najwyższa Izba Kontroli. Rząd posiada wystarczająco dużo narzędzi do nadzorowania stanu spółek Skarbu Państwa; nad powołaniem kolejnej instytucji należy się poważnie zastanowić – mówi ekonomista Mariusz Kękuś.

– Pani premier chce sobie prawdopodobnie dać narzędzie, które będzie umożliwiało jej interwencję w sytuacjach, działoby się coś złego. Czy to jest dobre? Trzeba się zastanowić nad tym, jakie  konsekwencje będą wyciągane w stosunku do osób, czy nieprawidłowości, które zostaną wskazane – ocenia Mariusz Kękuś.

A przede wszystkim należy tak dobierać prezesów spółek Skarbu Państwa, by nieprawidłowości było jak najmniej – podkreśla przedsiębiorca Tymoteusz Bułyk.

– Musi to być osoba na pewno z doświadczeniem na podobnym stanowisku lub w firmie niewiele mniejszej, zarządzenia wymaga wiedzy oraz umiejętności wykorzystania pozycji danej firmy. A to oznacza, że jeżeli firma jest spółką Skarbu Państwa, należy kontaktować się również z rządem, ustalając strategię działania – wyjaśnia Tymoteusz Bułyk, prezes zarządu Korbank Sp. z o. o.

Obecnie za politykę kadrową w spółkach Skarbu Państwa odpowiedzialny jest minister Henryk Kowalczyk. To na nim spoczywa odpowiedzialność zamknięcia procesu likwidacji resortu skarbu oraz wdrożenia nowego sposobu zarządzania i kontroli spółek.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl