PAP/Tomasz Gzell

Min. Ł. Szumowski: Pacjentom nie służy wykorzystywanie ich tragedii do rozgrywek politycznych

Pacjentom nie służy wykorzystywanie ewidentnych tragedii ludzkich do rozgrywek politycznych – powiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Min. Szumowski zapytany w środę w radiowej Jedynce, czy onkologia stanie się głównym tematem kampanii prezydenckiej, wyraził nadzieję, „że nie, bo onkologia powinna stać się przedmiotem realnych działań”.

„To robimy” – podkreślił. Jego zdaniem, „pacjentom nie służy wykorzystywanie ewidentnych tragedii ludzkich do rozgrywek politycznych”.

„W związku z tym zawsze byłem i jestem przekonany, że lepiej współpracować w zakresie poprawy sytuacji polskich pacjentów onkologicznych, a nie przerzucać się hasłami” – dodał.

Szef resortu zdrowia przypomniał również raport NIK za lata 2009-2014. Wskazał, że z raportu wynika, iż „pieniądze na onkologię niestety nie były najlepiej wykorzystywane”.

„To, co ostatnio jest podkreślane, że Polska miała wydatki na onkologię o połowę mniejsze niż w Czechach, to był raport za lata 2009-2014 r. To jest sytuacja, którą zastaliśmy. Mieliśmy praktycznie 11 leków, wydatki na programy lekowe na poziomie 7 mld zł, to są wiadomo cyfry, które nie powalają. W związku z tym przyjęliśmy, że onkologia musi być jednym z priorytetów i zwiększyliśmy liczbę refundowanych leków o blisko 25 proc. w 2019 roku” – poinformował. Zwrócił uwagę, że „w niektórych obszarach ta ilość leków jest już taka sama jak w Europie Zachodniej”.

Odnosząc się do wypowiedzi dziennikarza, że tylko około 50 proc. leków onkologicznych, które są zarejestrowane w Unii Europejskiej, jest dostępna w Polsce, Łukasz Szumowski wyjaśnił, że chodzi o tak zwany oncoindex (mierzy on poziom dostępności do terapii onkologicznych w krajach europejskich – PAP). Szumowski powiedział, że oncoindex jest krytykowany przez środowisko onkologów, które uważa, że ma on szereg wad, „bo wrzuca do jednego worka leki, które są mało skuteczne, i te które są całkowicie skuteczne”.

„Leki, które się wykorzystuje dla kilkunastu pacjentów, z lekami, które się wykorzystuje dla kilku tysięcy pacjentów, czy kilkunastu tysięcy, a siłą rzeczy to nie są takie same leki” – zaznaczył.

Minister zdrowia powiedział, że „Polskie Towarzystwo Onkologiczne ma przygotowaną swoją metodologię analizy”.

„Myśmy zapisali w strategii, która przyjął rząd, że będziemy dążyć do refundacji 90 proc. leków refundowanych w Europie” – podkreślił.

„Zastaliśmy poziom 7 mld, w tej chwili mamy na rok 2020 11 mld. Zwiększone zostały również ilość programów lekowych i leków w tych programach. To wynika ze zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia w Polsce” – dodał.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl