MP w łyżwiarstwie szybkim. Za nami trzeci dzień zmagań

Natalia Czerwonka (KS ARENA Tomaszów Maz.), Piotr Michalski (SKŁ Górnik Sanok), Karolina Gąsecka (KS Pilica Tomaszów Maz.) i Szymon Palka (GKS Stoczniowiec Gdańsk) zdobyli złote medale trzeciego dnia Mistrzostw Polski na dystansach w łyżwiarstwie szybkim, które odbywają się w Tomaszowie Mazowieckim.


Dla Michalskiego, który w sobotę o jedną setną sekundy wygrał rywalizację na 1000 metrów to drugie złoto wywalczone w tegorocznej imprezie w Arenie Lodowej, bo w piątek triumfował na 500 metrów.

– Paradoksalnie dzisiaj było dużo trudniej, niż wczoraj. To była walka na setne sekundy, takie prawdziwe łyżwiarstwo szybkie, gdzie liczy się każdy ruch nogi. Ten start był dużym wyzwaniem, bo wczoraj jeździliśmy wieczorem, dziś trzeba było rano wstać. Po finiszu dość długo nie pojawiał się wynik, więc pomyślałem sobie, że będę miał srebro, bo ten bieg nie był rewelacyjny, ale jednak okazało się, że pokonałem Artura o jedną setną. To już chyba tradycja, bo rok temu walczyliśmy z Sebastianem Kłosińskim na tysięczne części sekundy – mówił Piotr Michalski.

Swoje pierwsze złoto w tegorocznych Mistrzostwach Polski wywalczyła Natalia Czerwonka. Zawodniczka, która w tym sezonie zamieniła Lubin na Tomaszów Mazowiecki, wygrała rywalizację na 1000 metrów.

– Jestem zadowolona, bo to był dobry bieg, zbliżony do mojego występu rok temu na Pucharze Świata – mówiła Natalia Czerwonka, która czuje na plecach oddech rywalek.

– Ciężko mi się odnaleźć w tej sytuacji, bo ze wszystkich medalistów olimpijskich zostałam sama, a młode dziewczyny atakują. Ale to dobrze, bo dzięki temu mamy szansę na rozwój naszej dyscypliny. Chciałabym, żeby moja życiowa forma była na Mistrzostwach Świata w Salt Lake City, na najszybszym lodzie na świecie – dodała.

W sobotę rywalizowano także na długich dystansach. Na 5000 metrów najlepsza była Karolina Gąsecka, a na dwukrotnie dłuższym dystansie u mężczyzn zwyciężył Szymon Palka.

W niedzielę, ostatnim dniu imprezy, zaplanowana jest rywalizacja na 1500 metrów kobiet i mężczyzn oraz biegi ze startu masowego. Zawody wyłonią kadrę na dwie pierwsze imprezy w Pucharze Świata, które odbędą się w dniach 15-17 listopada w Mińsku i tydzień później w Tomaszowie Mazowieckim. Mistrzostwa odbywają się w ramach obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. PKOl, który w tym roku obchodzi setną rocznicę swojego powołania, objął patronat nad imprezą w Tomaszowie  Mazowieckim.

***

Wyniki 3. dnia MP:

Kobiety

1000 m
1. Natalia Czerwonka (KS Arena Tomaszów Maz.) 1.17,56
2. Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Maz.) 1.17,96
3. Kaja Ziomek (Cuprum Lubin) 1.19,06

5000 m
1. Karolina Gąsecka (KS Pilica Tomaszów Maz.) 7.52,62
2. Magdalena Borek (KS Arena Tomaszów Maz.) 8.09,79
3. Joanna Hajduk (Fundacja ŁiSW Legia Warszawa) 8.28,78

Mężczyźni

1000 m
1. Piotr Michalski (Górnik Sanok) 1.11,48
2. Artur Nogal (Stoczniowiec Gdańsk) 1.11.49
3. Marcin Bachanek (Stoczniowiec Gdańsk) 1.11,81

10 000 m
1. Szymon Palka (Stoczniowiec Gdańsk) 13.56,48
2. Artur Janicki (UKS Błyskawica Domaniewice) 14.24,05
3. Mateusz Owczarek (KS Pilica Tomaszów Maz.) 14.34,26

Biuro Prasowe Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego/Sport.RIRM

drukuj