PAP/Leszek Szymański

Min. Ł. Szumowski: Pilotaż mechanicznej trombektomii w 17 ośrodkach

Pilotaż mechanicznej trombektomii w ratowaniu chorych z niedokrwiennym udarem mózgu od lipca będzie realizowany nie w siedmiu, jak dotąd, lecz w 17 ośrodkach w kraju – zapowiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Intencją pilotażu jest wdrożenie procedury trombektomii, jej upowszechnienie i ustandaryzowanie oraz zapewnienie realizacji adekwatnie do potrzeb zdrowotnych pacjentów w Polsce.

Program pilotażowy trombektomii mechanicznej w leczeniu udaru niedokrwiennego w siedmiu ośrodkach został ogłoszony w listopadzie 2018 r. W pilotażu w pierwszym etapie udział wzięły: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny w Lublinie, Publiczny Specjalistyczny Szpital w Grodzisku Mazowieckim, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, Górnośląskie Centrum Medyczne Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Szpital Kliniczny w Rzeszowie. Od stycznia do marca ośrodki te przeprowadziły 168 zabiegów.

Od lipca do pilotażu dołączy 10 nowych ośrodków. Będą to: Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie; Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. Prof. Tadeusza Sokołowskiego w Szczecinie; Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; Szpital Uniwersytecki Nr 2 im. Dr. Jana Biziela w Bydgoszczy; Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza – Radeckiego we Wrocławiu; Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku; Wojewódzkie Specjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi; Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu; Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie oraz Wojewódzki Szpital Z12 Zespolony w Kielcach.

Szef Ministerstwa Zdrowia akcentował we wtorek, że postulatem pacjentów i medyków było to, by nowoczesna terapia, która ratuje życie i zdrowie była dostępna dla wszystkich.

„Rozszerzamy pilotaż na całą Polskę i włączamy kolejnych 10 ośrodków, które w praktyce pokrywają cały kraj” – powiedział minister.

„Chcielibyśmy, aby pacjenci, niezależnie gdzie mieszkają mieli dostęp do terapii” – dodał.

Minister poinformował, że szacunki mówią, iż 3,5 tys., maksymalnie 5 tys. pacjentów rocznie wymaga takiej interwencji.

„17 ośrodków pozwoli na zachowanie kompetencji, bo to ważne, by zespoły miały doświadczenie” – wskazał. Podał, że roczny koszt pilotażu to ok. 100 mln zł.

Choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym udary mózgu, są pierwszą przyczyną zgonów Polaków. Rocznie w Polsce dochodzi do około 60 tys. udarów mózgu, z czego około 80 proc. to udary niedokrwienne.

Trombektomia mechaniczna polega ona na mechanicznym usunięciu skrzepu z naczynia. Istotne jest, by ten zabieg odbył się w ciągu 8 godzin od wystąpienia udaru, co wymaga szybkiej diagnostyki i przekazania pacjenta do odpowiedniej jednostki, która może taki zabieg wykonać.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl