fot. PAP/Piotr Nowak

Centrum Onkologii w Warszawie czeka rewitalizacja i rozbudowa; podpisano umowę

Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie czeka rewitalizacja i rozbudowa. Minister zdrowia Łukasz Szumowski i dyrektor placówki prof. Jan Walewski podpisali we wtorek umowę w tej sprawie.

Program, który zakłada kompleksową rewitalizację i rozbudowę istniejącej infrastruktury Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, rząd przyjął 10 września. Ma on być realizowany w latach 2019-2024. Jego wartość to 872 mln zł, z czego prawie 740 mln zł będzie pochodzić z funduszy ministerstwa zdrowia.

Inwestycja ma umożliwić: wymianę wyeksploatowanej infrastruktury i stworzenie nowej – m.in. przez budowę i wyposażenie nowego budynku klinicznego, a także remont starego; połączenie działalności szpitala przez konsolidację dwóch kompleksów – przy ul. Wawelskiej i ul. Roentgena w Warszawie; zwiększenie dostępności, jakości i kompleksowości świadczeń dla pacjentów onkologicznych oraz rozszerzenie działalności dotyczącej profilaktyki nowotworów i edukacji społeczeństwa, jeśli chodzi o czynniki ryzyka chorób nowotworowych. Inwestycja ma ponadto umożliwić rozszerzenie zakresu opieki nad pacjentami chorymi przewlekle w celu utrzymania jakości ich życia i pełnionych funkcji społecznych, rodzinnych czy zawodowych; wzrost liczby i poszerzenie zakresu świadczeń onkologicznych, a także wprowadzenie innowacyjnych terapii, nowych metod opieki oraz technologii medycznych.

Obecny na uroczystości podpisania umowy premier Mateusz Morawiecki dziękował pracownikom Centrum za to, że „pięknie starają się pomagać ludziom”.

„Jestem przekonany, że to Centrum Onkologii, ten Instytut, będzie ważnym kamieniem milowym na drodze do poprawy stanu zdrowia Polaków” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Minister zdrowia akcentował, że nowotwory są jedną z głównych chorób, na które umierają Polacy, dlatego wdrażane są rozmaite rozwiązania, po to, by poprawiać jakość leczenia. Szef resortu zdrowia wskazał, że Centrum to „największy szpital onkologiczny z największymi kompetencjami i potencjałem, który do tej pory dusił się w starych, za małych murach”. Podkreślał, że dzięki inwestycji pacjenci nie tylko będą świetnie leczeni, lecz poprawi się też komfort ich leczenia.

„Myślę, że dzięki tej inwestycji, dzięki tym kilkuset milionom złotych (…) to Centrum będzie takim centrum, jak światowe centra leczenia raka” – stwierdził.

Dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie prof. Jan Walewski mówił, że gdyby nie decyzja rządu o rewitalizacji i rozbudowie Centrum placówka musiałaby wygaszać działalność. Tymczasem, dzięki inwestycji ma szanse być nowoczesnym i przyjaznym pacjentom ośrodkiem udzielającym kompleksowych świadczeń onkologicznych – od profilaktyki przez diagnostykę aż do leczenia i rehabilitacji.

Centrum Onkologii jest największym szpitalem onkologicznym w Polsce, w którym corocznie hospitalizuje się ponad 80 tys. pacjentów i udziela ponad 370 tys. porad ambulatoryjnych.

W ubiegłym tygodniu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zamieszczono informacje o planowanej innej reorganizacji Centrum – polegającej m.in. na zmianie jego nazwy na Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie i nadaniu jednostce statusu państwowego instytutu badawczego.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl