fot. https://www.facebook.com/Szlakiem-Kurierów-Tatrzańskich-100295635468555

Węgry: Rajd „Szlakiem Kurierów Tatrzańskich” zakończył bieg w Budapeszcie

Uczestnicy rajdu „Szlakiem Kurierów Tatrzańskich”, upamiętniającego kurierów kursujących w latach 1939-45 na trasie Warszawa-Budapeszt, zakończyli dziś pokonywanie tego szlaku w Instytucie Polskim w Budapeszcie.

Szlak kurierów pokonało siedmioro osób, wśród nich operator: członkowie Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, którzy szli w strojach z epoki, oraz przewodnik Andrzej Stanek, którego jeden z przodków był kurierem, w stroju regionalnym z ciupagą. Wszyscy mieli w plecaku po 20-25 kg.

Pomysłodawca akcji Marek Ładziak ze „Zgrupowania Radosław” powiedział, że na jej pomysł wpadł, gdyż uznał, że o kurierach Polskiego Państwa Podziemnego mało się mówi i nie pokazuje się ich ogromnego wkładu w to, że struktury takiego państwa w okupowanym kraju mogły funkcjonować, a rząd na uchodźstwie otrzymywał informacje przenoszone na ich plecach.

Uczestnicy akcji wyruszyli z Warszawy 15 czerwca. Następnego dnia odbyła się w starym kościółku na Pęksowym Brzyzku Msza św. poświęcona kurierom tatrzańskim oraz ludności cywilnej Zakopanego i Podhala pomordowanej w czasie okupacji niemieckiej. Złożono też wotum w sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej, Królowej Tatr. Pokonanie trasy z Kuźnic przez Tatry zajęło uczestnikom rajdu 11 godzin.

„Czuliśmy się cieniami kurierów, tak jakby oni po takim czasie wrócili na ten szlak” – powiedział Marek Ładziak.

Joanna Urbańska, dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie, powiedziała, że „mamy nadzieję, że jak najwięcej Węgrów pozna tę niesamowitą historię, która nie tylko stawia w bardzo pozytywnym świetle polskich bohaterów, ale także świadczy o polsko-węgierskiej przyjaźni. Nie zapominajmy bowiem, że całe to przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez zorganizowania bazy w Budapeszcie. Mogli oni liczyć na ciche przyzwolenie i wsparcie węgierskiego rządu oraz bardzo wielką, różnorodną i bezinteresowną pomoc Węgrów i wszystkich osób, które na trasie wspomagały kurierów oraz zapewniały im kryjówki”.

Jak podkreśliła, nie można nie wspomnieć o wybitnej postaci i legendzie polsko-węgierskiej przyjaźni Władysławie Felczaku, który był organizatorem tej służby kurierskiej, a zarazem jej dowódcą.

W Instytucie Polskim można obejrzeć wystawę kilkunastu zdjęć przedstawiających kurierów tatrzańskich, w tym właśnie Władysława Felczaka, Helenę Marusarzównę, Bronisława Czecha czy Stanisława Marusarza.

Instytut Polski oraz Instytut Pamięci Narodowej były współorganizatorami rajdu.

 PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl