fot.PAP/Jacek Bednarczyk

V. Orban w Krakowie: Europa Środkowa przeżywa renesans

Europa Środkowa przeżywa swój renesans, wzmacnia się i dynamicznie się rozwija. Nie pozwólmy, by nasi krytycy zamglili tę sytuację – mówił w piątek w Krakowie premier Węgier Viktor Orban.

Polityk uczestniczył w konferencji naukowej o dziejach Europy Centralnej dedykowanej wybitnemu badaczowi tego regionu prof. Wacławowi Felczakowi.

Premier Węgier przypomniał, że Wacław Felczak jako historyk zwracał uwagę, że najważniejsze są źródła.

„Uważam, że w dzisiejszej Europie obciążonej imigracją, jego zasada <<z powrotem do źródeł>> wciąż jest żywa i ważna. Z powrotem do źródeł: do chrześcijańskich, narodowych korzeni” – podkreślił Orban.

Jak mówił, dyktatury, które chciały rozszerzyć swoje panowanie w Europie Środkowej, musiały się liczyć z mocną więzią między Polską i Węgrami, i choć robiły wszystko, by ją zerwać, nie powiodło się to.

„Obecna rola i siła polityczna naszego regionu w Unii Europejskiej, wspieranie się wzajemne krajów Wyszehradzkich, wspólne kroki w sprawie reform europejskich i imigracji, czy też odrodzenie Środkowej Europy, to zjawiska pokazujące najpiękniejszą twarz tego regionu” – powiedział szef węgierskiego rządu.

„Obecnie gospodarczo i politycznie jesteśmy regionem najstabilniejszym w Europie. Środkowa Europa przeżywa swój renesans, wzmacnia się i dynamicznie się rozwija. Nie pozwólmy by nasi krytycy zamglili tą sytuację” – zaapelował Orban.

PAP/RIRM

drukuj