Kraków: Procesja do Grobów Królewskich

W Katedrze na Wawelu odbyła się w sobotę procesja do Grobów Królewskich. Kapłani i wierni modlili się za królów, wieszczów narodowych, podległych na polach bitew, w wypadkach drogowych i lotniczych, także za wszystkich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. 

Procesji, którą prowadził metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz towarzyszyło bicie „Zygmunta”. Podczas Mszy św. poprzedzającej procesję ks. kard. Dziwisz powiedział, że śmierć nie jest końcem wszystkiego, a nasze odejście z ziemi nie jest nieszczęściem, ale początkiem nowego życia.

„Żyjemy coraz bardziej – jak zauważa Ojciec Święty Franciszek – w kulturze tymczasowości, w kulturze doczesności, nie pomagającej człowiekowi dostrzec i zrozumieć, kim naprawdę jest. A jest dzieckiem Bożym, powołanym do życia w Bogu na wieki” – mówił ks. kard. Dziwisz.

W sposób szczególny pamiętamy w tej Eucharystii i polecamy miłosierdziu Bożemu wszystkich spoczywających w tej katedrze: królów, wieszczów narodowych i mężów stanu. Modlimy się za świętej pamięci prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę Marię oraz wszystkich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej – powiedział metropolita krakowski.

„Modlimy się za wszystkie ofiary zbrodni katyńskiej, które upamiętniamy w katedralnej krypcie. Modlimy się za wszystkich naszych rodaków, którzy oddali życie za Ojczyznę na polach bitew, w powstaniach narodowych, walcząc o wolność i prawdę” – dodał.

Ks. kardynał przypomniał, że właśnie w Dzień Zaduszny młody Karol Wojtyła w katedralnej krypcie św. Leonarda odprawił msze prymicyjne, ofiarowane za swoich najbliższych.

Dziś, gdy znamy cały scenariusz jego kapłańskiego życia i służby, dziękujemy Bogu za świadectwo, jakie zostawił Kościołowi i światu – powiedział ks. kard. Dziwisz.

Dodał, że zbliżająca się kanonizacja bł. Jana Pawła II powinna być okazją do wdzięczności za to świadectwo i powinna nam przypominać, że „powołanie do świętości, do życia z Bogiem i w Bogu” jest powołaniem każdego.

Uczestniczący w procesji modlili się za zmarłych przy konfesji św. Stanisława, ołtarzu Czarnego Krzyża, gdzie spoczywają szczątki św. Jadwigi, w Kaplicy Zygmuntowskiej, Kaplicy Świętokrzyskiej oraz w krypcie św. Leonarda.

Na Wawelu spoczywają prawie wszyscy polscy władcy i ich rodziny oraz wybitni Polacy, m.in. marszałek Józef Piłsudski i gen. Władysław Sikorski. W kryptach złożono także szczątki Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Tadeusza Kościuszki oraz ziemię z mogiły Cypriana Kamila Norwida.

 

PAP/RIRM

drukuj