fot. PAP

Dwa nowe samoloty C-295 w Polsce

Dwa nowe samoloty transportowe C-295 przyleciały wieczorem do 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach – poinformował rzecznik Sił Powietrznych ppłk Artur Goławski.

Tym samym polskie Siły Powietrzne mają 16 samolotów tego typu. Dwie najnowsze maszyny, o numerach taktycznych 026 i 027, odebrały z zakładów w Sewilli i przyprowadziły do kraju załogi pod dowództwem kapitanów pilotów Zbigniewa Rosoła i Sławomira Byliniaka. Ich dostawa kończy realizację kontraktu, zawartego w 2012 roku przez Inspektorat Uzbrojenia z koncernem Airbus Military.

W ciągu dekady wymieniliśmy całkowicie sprzęt latający jednostek transportowych. W miejsce przestarzałych An-2 i An-26 wprowadziliśmy samoloty wyposażone w nową awionikę, systemy łączności i nawigacji, mające dużo większy zasięg. Dzięki nim nasi piloci realizują teraz misje, które dziesięć lat temu były nie do pomyślenia. Zaopatrują kontyngenty lub ćwiczące jednostki od Alaski do Afganistanu, od Mali po Norwegię – podkreślił dowódca Sił Powietrznych generał broni pilot Lech Majewski.

Generał zwrócił uwagę, że lotnictwo transportowe nie służy tylko wojsku. Załogi C-295 z Krakowa i większych C-130 Hercules stacjonujących w Powidzu działają na rzecz MSZ, służb MSW oraz Ministerstwa Zdrowia.

Gdy zachodzi potrzeba, ewakuują polskich turystów lub Polonię z rejonów działań wojennych, przewożą osoby deportowane, dostarczają pomoc humanitarną do państw dotkniętych klęskami żywiołowymi, transportują ekipy transplantologów i organy do przeszczepów. Można przyjąć, że załogi i obsługi naszych samolotów transportowych są gotowe do podjęcia działań na rzecz każdego Polaka – zaznaczył gen. Majewski.

PAP/RIRM

drukuj