Kraków. Zakończył się remont zabytkowej strzelnicy Piłsudskiego

Zabytkowa strzelnica garnizonowa, w której ćwiczyli m.in. legioniści Józefa Piłsudskiego, odzyskała dawny blask. Obiekt na krakowskiej Woli Justowskiej posłuży do celów sportowo-rekreacyjnych i wystawienniczo-konferencyjnych.

Obecnie trwa przetarg, ogłoszony przez prezydenta Krakowa, na operatora budynku. Rozstrzygnięcie nastąpi prawdopodobnie pod koniec września. Zwycięzca konkursu będzie użytkował nieruchomość przez 40 lat.

W wyniku trzyletniej rewitalizacji XIX-wieczny obiekt odzyskał wygląd z czasów Józefa Piłsudskiego.

Konstrukcja jest drewniana, wysoka, jednokondygnacyjna z centralną rotundą nakrytą wielospadowym, spłaszczonym dachem i dwoma skrzydłami po bokach. Od północy pawilon ma półkolisty ryzalit. Południowa część pawilonu, z którego żołnierze strzelali i która miała otwartą konstrukcję, została zamknięta przeszkleniem.

Pod zrekonstruowanym budynkiem jest piwnica, której pierwotnie nie było. Posłuży ona jako zaplecze do obsługi nowych funkcji obiektu. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi ponad 1 tys. mkw. (powierzchnia piwnicy zajmuje 350 mkw., a parteru – 675 mkw.).

„Jesteśmy zadowoleni z efektu prac. Dały one bardzo dobry efekt wizualny i estetyczny, spodziewam się że i jakościowy, ale to pokaże czas” – powiedziała PAP Halina Rojkowska-Tasak z biura miejskiego konserwatora zabytków.

Drewniana strzelnica przy ul. Królowej Jadwigi przez lata stała zrujnowana i opustoszała, budynek ulegał degradacji. Demontaż był konieczny ze względu na konserwację drewnianych elementów i konieczność odtworzenia części, których konserwacja i ponowne wykorzystanie nie było już możliwe. Elementy drewniane konstrukcji po części są oryginalne, po części są zupełnie nowe.

Inwestorem remontu był Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Koszt rewitalizacji zabytku to ok. 12 mln zł, z czego większość pokryła gmina miejska Kraków. Prace współfinansował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Strzelnica na Woli Justowskiej została wzniesiona w latach 1886-87, a rozbudowana pod kierunkiem inż. Emila Gołogórskiego w 1898 r. Była elementem zaplecza garnizonu Twierdzy Kraków, służyła żołnierzom austriackim, a potem m.in. członkom Związku Strzeleckiego – paramilitarnej organizacji powołanej w 1910 r. W przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej doskonalili tu swoje umiejętności legioniści Józefa Piłsudskiego.

Zarówno w okresie międzywojennym, jak i po drugiej wojnie światowej, strzelnica należała do krakowskiego garnizonu. W latach 90. XX obiekt przejęła gmina miejska Kraków. Nie nadawał się już w tym czasie do użytku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl