Kraków: Na cmentarzu Rakowickim odnaleziono szczątki; mogą one należeć do żołnierza „Ognia”

W ciągu kilku najbliższych tygodni badania potwierdzą, czy szczątki znalezione w środę na cmentarzu Rakowikipedia.orgwickim w Krakowie, jak wskazują dokumenty, należą do Bolesława Skubela, jednego z żołnierzy Józefa Kurasia „Ognia”- dowiedziała się PAP.

Informację o odnalezieniu szczątków przekazała PAP w czwartek radca prawny Anna Bufnal, której kancelaria reprezentuje rodziny obu żołnierzy.

„Udało się dotrzeć do szczątków osoby dorosłej. Doszło do ich ekshumacji i zostały one wywiezione do laboratorium w celu wykonaniu badań DNA” – wyjaśniła.

Ekshumacja zrealizowana została na prywatny wniosek wnuka Skubela, a przeprowadzono ją, jak zapewniła Bufnal, „na podstawie wszystkich formalności i wydanej przez sanepid decyzji administracyjnej”.

„Osoby, które dokonały czynności – na tej głębokości – dotarły do szczątków prawdopodobnie tylko jednej osoby. Nie można wykluczyć, czy głębiej ktoś jeszcze jest, natomiast wczoraj nie udało się odnaleźć niczego więcej” – wskazała radca.

W jej ocenie „mając na względzie historię tego cmentarza i tej okolicy, wszyscy wiemy, że jest tam o wiele więcej historii, które czekają na odkrycie, potwierdzenie i przeanalizowanie”.

„Żeby przeprowadzić badania w kolejnych miejscach, trzeba przejść przez całą procedurę uzyskania zgody na ekshumację. Mniej więcej za kilka tygodni, może na przestrzeni miesiąca będą wyniki badań DNA i będzie można potwierdzić, czyje szczątki znajdowały się w tym grobie” – zapewniła.

Dodała, że o znalezisku został zawiadomiony krakowski oddział IPN.

Identyfikacji genetycznej szczątków dokonają specjaliści z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, gdzie działa Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów.

Radca prawny Katarzyna Szybowska wyjaśniła dziennikarzom w środę, że informację o tym, iż w grobie mogą zostać odnalezione szczątki Skubela oraz – być może – czterech innych osób z tego samego zgrupowania partyzanckiego, uzyskane zostały z ksiąg cmentarnych. Na miejscu pojawił się także Zbigniew Kuraś, który wierzy, że w tym miejscu może spoczywać sam „Ogień”.

Jak poinformował PAP w czwartek rzecznik prasowy krakowskiego oddziału IPN Janusz Ślęzak przygotowywany jest komunikat w tej sprawie.

Józef Kuraś urodził się w 1915 r. w Waksmundzie koło Nowego Targu. Podczas kampanii wrześniowej 1939 r. walczył jako podoficer Wojska Polskiego przeciw jednostkom niemieckim i słowackim. Później został żołnierzem Organizacji Orła Białego i ZWZ. W 1941 r. związał się z regionalną organizacją o nazwie Konfederacja Tatrzańska.

W czerwcu 1943 r. Niemcy zamordowali jego żonę, 2,5-letniego syna i ojca, a następnie podpalili zabudowania, nie pozwalając ich gasić. Kuraś przyjął wówczas pseudonim „Ogień”. Był wtedy żołnierzem oddziału partyzanckiego AK, później dowódcą Oddziału Ludowej Straży Bezpieczeństwa – podległej ludowcom związanym ze strukturami cywilnymi Polskiego Państwa Podziemnego w Nowym Targu. W 1944 r. był też dowódcą oddziału egzekucyjnego Powiatowej Delegatury Rządu.

Po wojnie Kuraś tworzył struktury Milicji Obywatelskiej i był szefem Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Nowym Targu. Po krótkiej służbie w organach państwa komunistycznego powrócił „do lasu”, tworząc grupę walczącą z komunistycznymi władzami na Podhalu. „Ogień” zginął w lutym 1947 r. Według relacji świadków, osaczony przez funkcjonariuszy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Ostrowsku, usiłował popełnić samobójstwo. Zmarł w szpitalu w Nowym Targu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl