W Krakowie zakończyła się Msza św. pogrzebowa śp. dr. inż. Antoniego Zięby

W Kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie-Borku Fałęckim zakończyła się Msza św. pogrzebowa śp. dr. inż. Antoniego Zięby. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Transmisję z uroczystości przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

Ks. abp Marek Jędraszewski podczas homilii zaznaczył, że śp. dr inż. Antoni Zięba żył Prawdą i o niej świadczył. Stąd jego osobiste złączenie się z Chrystusem, który jest Życiem – dodał.

– Złączenie się z Chrystusem, który jest Życiem, poprzez obronę drugiego człowieka – tego najbardziej zagrożonego, tego najbardziej niewinnego, tego najbardziej bezbronnego. I bronił tego życia, czyniąc to, co było typowe dla sposobu jego myślenia i działania wraz z innymi katolickimi ruchami pro-life. Przez modlitwę, przez osobiste złączenie się z Chrystusem – który dawał mu siły po to, by nawet wtedy, gdy za św. Pawłem mógł powtórzyć, że doświadczał utrapień, ucisku, prześladowań, niebezpieczeństw – miał zawsze siłę i przekonanie, że będąc świadkiem życia, będąc świadkiem Chrystusa, który jest Życiem i będąc obrońcą życia drugiego człowieka – staje się szczególnym świadkiem Ewangelii, Ewangelii życia – podkreślił metropolita krakowski.

Ksiądz arcybiskup zaznaczył, że śp. Antoni Zięba jak mało kto umiał nie tylko przyjąć jako pewną prawdę, ale nią żyć i o niej świadczyć to, że człowieczeństwo objawia się w postawie nieobojętności na los drugiego.

– Tyle zła przecież, tyle nieszczęść i okrucieństwa wyrasta z tego, że człowiek potrafi obojętnie przejść obok drugiego. I świadomie lub nieświadomie powtarzać kainową bezczelną odpowiedź-pytanie: czy ja jestem stróżem mojego brata? Otóż śp. pan inż. Antoni wiedział: „Jestem stróżem mego brata! Jestem stróżem i muszę nim być, bo jestem człowiekiem!”. To dotyczy wszystkich, zarówno wierzących, jak i niewierzących. Tu jest najbardziej podstawowa miara naszego człowieczeństwa: naszej wielkości lub naszego tchórzostwa, a także niekiedy podłości. On to wiedział, i on to swoje piękne rozumienie, pełne szlachetności, człowieczeństwa, budował na Chrystusie, który jest Życiem – wskazał ks. abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski zwrócił także uwagę, że śp. Antoni Zięba stał się jednym z najwspanialszych, najbardziej szlachetnych przedstawicieli cywilizacji życia w naszej ojczyźnie.

Dr inż. Antoni Zięba, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, ikona ruchu pro-life, publicysta i wielki przyjaciel Radia Maryja, odszedł 3 maja o godz. 17.00 po długiej i ciężkiej chorobie.

RIRM

drukuj