fot. twitter.com

Kraków: Trwa Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny 

W Krakowie rozpoczął się Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny z okazji 50-lecia encykliki „Humanae vitae”. Wydarzenie odbywa się pod hasłem ,,Płodność listu, który dotarł z przyszłości: 50 lat Humanae vitae”. 

Kongres stanowi okazję do naukowo-duszpasterskiej refleksji nad tą ponadczasową encykliką, którą z troski o życie i szczęście ludzi, przede wszystkim małżonków i rodziców, napisał papież Paweł VI.

W wydarzeniu uczestniczą naukowcy, teoretycy, a także ci, którzy w swojej codzienności praktykują miłość małżeńską i rodzicielską.

Ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, nawiązując do hasła kongresu i mówiąc o encyklice „Humanae vitae” podkreśla, że jest ona niejako listem pisanym z przyszłości, bo sprawy które porusza są dziś bardzo aktualne.

Prawdopodobnie nikt wtedy – w 1968 r., kiedy encyklika „Humanae vitae” była publikowana – nie zdawał sobie sprawy z tego, jak bardzo zlekceważenie tego dokumentu, a wręcz jego odrzucenie w niektórych środowiskach, doprowadziło do ogromnego kryzysu małżeństwa, rodziny, ale także kryzysu demograficznego, który skutkuje tym, co dziś się dzieje w Europie Zachodniej, ale także i u nas. Chociażby poprzez to, że te wielkie szanse rozwoju ekonomicznego, jakie w tym momencie dla Polski zaistniały, są realizowane tylko i wyłącznie dzięki pomocy z zewnątrz, dzięki Ukraińcom czy ludności z innych krajów – wskazuje ks. abp Jędraszewski.

Kongres okazji 50-lecia „Humanae vitae” zainaugurowała Msza św. w Bazylice św. Floriana. Wykłady organizowane w ramach kongresu odbywają się w auli Zgromadzenia Księży Misjonarzy. W piątek poświęcono je m.in. ludzkiej płciowości i prawu naturalnemu. Kongres oficjalnie zakończy się w niedzielę.

RIRM

drukuj