Alba św. Jana Pawła II w piekarskim sanktuarium

W Krakowie odbyło się spotkanie ks. Władysława Nieszporka, kustosza sanktuarium w Piekarach Śląskich, z ks. kard. Stanisławem Dziwiszem, wieloletnim kapelanem i sekretarzem św. Jana Pawła II. Ks. kard. archidiecezji krakowskiej przekazał kustoszowi albę, w której sprawował Mszę św. Papież-Polak.

W bieżącym roku, oprócz 700-lecia poświęcenia pierwszego kościoła w Piekarach Śląskich, sanktuarium obchodzi 40-tą rocznicę ostatniego pobytu na piekarskim wzgórzu ks. kard. Karola Wojtyły. Przez 13 lat rokrocznie pielgrzymował do Piekar na stanową pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców. Po raz ostatni bazylikę i kalwarię nawiedził w 1978 roku.

„Idźcie drodzy bracia i siostry, synowie Boży z tej piekarskiej kalwarii. Jako synowie Boży postępujcie w kopalni, na roli, przy warsztacie pracy, w szkole. Bądźcie synami Bożymi, bądźcie mocni w wierze” – zachęcał Papież na zakończenie ówczesnej homilii.

Kilka miesięcy później został wybrany podczas konklawe następcą św. Piotra.

Z tej okazji w Krakowie odbyło się spotkanie kustosza piekarskiego sanktuarium ks. Władysława Nieszporka z ks. kard. Stanisławem Dziwiszem. Była to okazja do wspomnień długiej historii pielgrzymowania biskupów krakowskich do Piekar Śląskich, a także podziękowanie ks. kard. Stanisławowi Dziwiszowi za jego wieloletnią przyjaźń i bliskość z piekarskim sanktuarium.

Na zakończenie spotkania ks. kard. Stanisław Dziwisz przekazał kustoszowi piekarskiego sanktuarium albę, w której sprawował Eucharystię św. Jan Paweł II. Będzie to kolejna pamiątką, która zasili zbiory w sali papieskiej piekarskiego sanktuarium. Znajduje się tam już wiele przedmiotów związanych bezpośrednio z obecnością papieża w Piekarach: tron, na którym siedział w czasie pielgrzymek stanowych, paramenty liturgiczne, papieska stuła i różaniec. W minionym zaś roku przy pracach porządkowych odnaleziony został oryginalny herb ks. kard. Karola Wojtyły. Wśród wielu zdjęć papieża z piekarskiego wzgórza występuje on właśnie na tle tego herbu.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz w podzięce za swoje wieloletnie pielgrzymowanie do Piekar ofiarował Matce Bożej swój kardynalski pas w czasie minionej pielgrzymki mężczyzn. Legat Papieski ks. kard. Zenon Grocholewski ofiarował zaś Matce Bożej kardynalski biret.

ks. Adam Zgodzaj/RIRM

drukuj