fot. PAP/Leszek Łożyński

Na Wawelu trwa kongres poświęcony nauczaniu świętego Jana Pawła II

Na Zamku Królewskim na Wawelu rozpoczął się dziś kongres pod hasłem „Jan Paweł II. Inspiracja dla świata”. Wydarzenie jest poświęcone wpływowi nauczania Papieża Polaka na sytuację na świecie.

Podczas kongresu głos zabierają prelegenci z Polski oraz z zagranicy.  Mówią o wpływie, jaki św. Jan Paweł II wywarł na ich kraje i regiony. Zastanowią się też nad fenomenem oddziaływania Papieża Polaka. Wydarzenie jest organizowane przez Fundację Polska Wielki Projekt.

List do uczestników wydarzenia skierował prezydent Andrzej Duda. Prezydencki list został odczytany przez sekretarza stanu w KPRP, Wojciecha Kolarskiego.

„Życie i pontyfikat św. Jana Pawła II oddalają się w czasie, ale ten najwybitniejszy Polak i jeden z największych przywódców Kościoła katolickiego pozostaje obecny w serdecznych wspomnieniach rodaków” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników kongresu „Jan Paweł II. Inspiracja dla świata”.

Prezydent RP dodał, że „należy on do wyjątkowego grona myślicieli i mężów stanu, którzy wpłynęli na dzieje świata w sposób trwały i jednoznacznie pozytywny”.

„Sądzę, że właśnie z perspektywy kolejnych dekad i wieków – gdy na dalszy plan zejdzie to, co mniej ważne, doraźne, wtórne – dziedzictwo papieża z Krakowa będzie cenione coraz wyżej. Nie tylko jako przełom w dziejach całego chrześcijaństwa, nie tylko jako wkład w powstrzymanie ekspansji komunizmu oraz zabiegi o pokój między ludźmi różnych ras, kultur i religii, ale i jako inspiracja dla wszystkich ludzi dobrej woli marzących o dokonaniu niemożliwego” – stwierdził prezydent.

Prezes Fundacji, Grzegorz Górny, wskazał, że celem kongresu jest przypomnienie dziedzictwa intelektualnego św. Jana Pawła II oraz znalezienie w nim inspiracji dla sprostania współczesnym wyzwaniom.

–  Wystąpią osoby ze wszystkich kontynentów. Prelegenci przyjadą po to, aby opowiedzieć, jak Jan Paweł II wpłynął na los ich krajów, jak zdołał przekłuć swój autorytet duchowy i moralny na konkretne rozwiązania polityczne, jak nadal jest dla wielu osób inspiracją w ich działaniu na rzecz lepszego świata. Cel tego wydarzenia jest dwojaki. Z jednej strony chcemy pokazać gościom z całego świata Polskę, a z drugiej strony pragniemy pokazać Polakom, jak wielką inspiracją, autorytetem dla całego świata pozostaje Jan Paweł II i jego nauczanie – wyjaśnił Grzegorz Górny.

Kongres potrwa do niedzieli. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje prezydent Andrzej Duda. Wydarzenie będzie transmitowane na kanale Fundacji Polska Wielki Projekt na platformie YouTube.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl