fot. pixabay.com

Polska eksportuje coraz więcej produktów rolno-spożywczych

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podał, że wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych od stycznia do lipca wyniosła 29,7 miliarda euro. To o 13 procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Najważniejsze produkty eksportowe to mięso i jego przetwory. Głównie eksportowany jest drób. Przychody ze sprzedaży tych produktów za granicę w analizowanym okresie wyniosły 5,7 miliarda euro i były o 6 proc. większe niż rok wcześniej.

Wiceminister rolnictwa, Ryszard Bartosik, wskazał, że polski eksport rośnie z roku na rok i ten trend się utrzymuje.

Nasza branża rolno-spożywcza i rolnicy bardzo dobrze sobie radzą zarówno na rynkach europejskich, jak i na rynkach światowych. Jesteśmy konkurencyjni cenowo, ale produkujemy wyroby najwyższej i światowej jakości. Nasza wołowina ma już swoje miejsce w takich krajach, jak Francja, Włochy, Japonia. Hitem eksportowym jest oczywiście drób – wicemin. mówił Ryszard Bartosik.

Drugą pozycję pod względem wartości eksportu zajmują ziarna zbóż i przetwory zbożowe, których sprzedaż wzrosła o 23 proc. rok do roku. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podał, że głównym partnerem handlowym Polski pozostały Niemcy. Eksport do tego kraju, wyniósł o 7,5 mld euro i wzrósł o 15 proc. rok do roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl