J. K. Ardanowski otworzył polskie stoisko na targach żywności w Szanghaju

Polska może zaoferować produkty dostosowane do wymagań chińskiego konsumenta – mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski, otwierając stoisko polskiej branży rolno-spożywczej na Międzynarodowej Wystawie Importowej w Szanghaju.

China International Import Expo w Szanghaju to największe w Chinach targi, zorganizowane przez tamtejszy rząd, dla firm zainteresowanych sprzedażą produktów i usług w Państwie Środka. Polskie stoisko zostało zorganizowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Minister od poniedziałku przebywa z wizytą w Chińskiej Republice Ludowej, gdzie m.in. promuje polską żywność, jak i prowadzi rozmowy na temat możliwości zwiększenia wymiany handlowej między Polską a Chinami.

„Polska jest w stanie zaproponować chińskim partnerom produkty nowoczesne, dostosowane do chińskiego rynku, wyprodukowane zgodnie z najwyższymi standardami jakości” – powiedział, cytowany we wtorkowym komunikacie resortu rolnictwa, minister.

Podkreślił, że żywność wytwarzana zgodnie z wielowiekowymi tradycjami, na podstawie starych receptur, ale w oparciu o najnowsze technologie, daje gwarancję wysokiej jakości i dobrego smaku.

Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że Chiny należą do priorytetowych krajów w promocji polskiego sektora rolno-spożywczego z uwagi na stałe zainteresowanie przedsiębiorców ekspansją na tym rynku. Dowodem na to jest tradycyjnie liczna obecność polskich wystawców podczas wydarzeń wystawienniczo-targowych w tym kraju.

Atrakcyjność Chin jako partnera we współpracy handlowej bierze się przede wszystkim z wielkości rynku i szybko bogacącej się klasy średniej, poszukującej nowych, wyrafinowanych produktów.

„Liczymy na to, że dzięki rozwojowi rynku konsumenckiego w Chinach będzie wzrastał popyt na europejskie produkty wysokiej jakości” – powiedział minister.

Wyraził przy tym nadzieję, że obecność polskich przedsiębiorców na wystawie w Szanghaju ułatwi nawiązanie trwałych i korzystnych relacji biznesowych z partnerami chińskimi.

Szansą na wzmocnienie relacji handlowych jest również podpisywane we wtorek w obecności ministra Krzysztofa Ardanowskiego porozumienie o współpracy między polskim Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa a Ogólnochińskim Stowarzyszeniem Rolnych Rynków Hurtowych.

„Liczymy na przychylność chińskiego środowiska biznesowego dla prowadzonych wspólnie z chińską administracją prac ukierunkowanych na umożliwienie eksportu kolejnych produktów” – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Dodał, że sektor rolno-spożywczy stał się jednym z liderów polskiego handlu.

Produkty rolno-spożywcze stanowią 13 proc. udziału w ogólnej wartości naszego eksportu.

Jak podano, we wtorek odbyło się także spotkanie z ministrem Generalnej Administracji Celnej Ni Yuefengiem. Omówiono stan i perspektywy zakończenia procedur dostępu do chińskiego rynku polskich produktów, w tym m.in. drobiarskich i mleczarskich na cele paszowe. Dużo uwagi poświęcono także kwestii regionalizacji eksportu świń i mięsa wieprzowego ze stref wolnych od ASF oraz możliwościom współpracy eksperckiej w tej kwestii.

„W relacjach z partnerem chińskim oczekujemy przede wszystkim intensyfikacji dynamiki eksportu artykułów rolno-spożywczych do Chin oraz ułatwień w dostępie polskich produktów do chińskiego rynku” – podkreślił Krzysztof Ardanowski.

Chiny są kluczowym partnerem gospodarczym Polski w Azji. Wartość eksportu do Chin w 2017 r. wyniosła 101 mln euro. Głównymi pozycjami eksportowymi były serwatka, mleko i śmietana.

W okresie styczeń-sierpień br. Polska wyeksportowała do ChRL towary rolno-spożywcze o wartości 76 mln euro, co oznacza wzrost o 16 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2017.

PAP/RIRM

drukuj