fot. pl.wikipedia.org

Nowe tablice zostaną odsłonięte na Grobie Nieznanego Żołnierza

Na Grobie Nieznanego Żołnierza zostaną zamieszczone dwie tablice poświęcone żołnierzom podziemia antykomunistycznego – informuje ,,Rzeczpospolita”. Pierwsza z nich zawiśnie już w najbliższy poniedziałek.

Pojawią się na niej nazwy miejscowości i daty potyczek Żołnierzy Wyklętych z bezpieką oraz wojskami sowieckimi w latach 1945–1963. Przypomniana została także obława z lipca 1945 roku.

Bartłomiej Misiewicz, rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej mówi, że inicjatywa MON wpisuje się w nową politykę historyczną resortu, który chce przypominania zasług polskich bohaterów, także tych po roku 1956.

– To efekt zapowiedzi Ministerstwa Obrony Narodowej, którą przedstawił minister Antoni Macierewicz 1 marca, czyli w święto Żołnierzy Niezłomnych podczas uroczystości w Warszawie. Rzeczywiście na tej zachowanej części filaru na Placu Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza będą powieszone dwie tablice. To jest inicjatywa Ministerstwa Obrony Narodowej i  w pełni nasze wykonanie. Jedna z nich będzie odsłonięta przez prezydenta Andrzeja Dudę i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza 15 sierpnia i dotyczy właśnie obławy z 1945 roku, natomiast druga tablica będzie poświęcona Żołnierzom Niezłomnym i najprawdopodobniej będzie odsłonięta również przez prezydenta i ministra obrony narodowej, ale już 11 listopada – informuje Bartłomiej Misiewicz.

Obława Augustowska to jedyna niewyjaśniona po II wojnie światowej zbrodnia Sowietów na Polakach. Przeprowadzona z rozkazu Stalina pacyfikacja Suwalszczyzny, nazwana później Obławą Augustowską, rozpoczęła się 12 lipca 1945 roku.

W jej wyniku zatrzymano 2 tys. osób; 600 podejrzewanych o powiązania z AK-owskim podziemiem wywieziono. Ich los do dziś nie jest znany. Przyjmuje się, że zostali wywiezieni w okolice Grodna i zamordowani.

RIRM

drukuj