W Sejmie m.in. o polskich przewoźnikach i działaniach Rosji

W Sejmie trwa drugi dzień trzydniowego posiedzenia. Posłowie pytali dziś m.in. o sprawę polskich przewoźników i działań Rosji ograniczających dostęp polskich tirów do tamtejszego rynku.

Przed tygodniem przedstawiciele Polski oraz Rosji uzgodnili tymczasowe porozumienie w sprawie zezwoleń na przewóz towarów. Rosjanie mają wydać na ten czas 20 tys. zezwoleń, z czego 10 tys. to zezwolenia uniwersalne, a kolejnych 10 tys. obejmuje Rosję i kraje trzecie. Wydawanie zezwoleń trwa od poniedziałku. Posłowie opozycji pytali dziś w Sejmie o dalszy los polskich przewoźników.

Prosiłbym o wyjaśnienie, jakie są kolejne kroki, warianty alternatywne, kiedy Rosja nie będzie chciała przedłużyć tego porozumienia, a wiemy że Polscy przewoźnicy są gigantem na rynku europejskim – mówił Paweł Olszewski, poseł wnioskodawca.

Tymczasowe zezwolenia będą obowiązywać do 15 kwietnia. Dlatego problem może nasilić się po upływie tego terminu.

– Po 15 kwietnia zezwolenia, którymi wymieniliśmy się teraz, będą po prostu nieważne. Jeżeli strona rosyjska nie zdąży do tego czasu wykonać zobowiązań, które zostały podpisane w Moskwie do zmiany rozporządzeń, to niestety zezwolenia stracą ważność – powiedział Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa nie ma wątpliwości, że działanie Rosjan jest przemyślane i celowe, a osiągnięcie kompromisu będzie niezwykle trudne.

– Federacja Rosyjska wcale tego nie ukrywa, że zamierza wyeliminować obcy transport ze swojego terytorium, ponieważ nie są w stanie poradzić sobie metodami rynkowymi. Przewoźnicy nie są w stanie zapewnić transportu. W związku z tym Federacja Rosyjska wydała w lutym ubiegłego roku ustawę o kontroli międzynarodowych przewozów na swoim terytorium – dodał Jerzy Szmit.

Dodatkowo pod koniec roku Rosja wydała specjalne rozporządzenia, które utrudniały udział obcego transportu na rynku rosyjskim. Skutkiem nowych przepisów miało być  usunięcie 85 proc. polskiego transportu do Moskwy Petersburga i innych miast.


TV Trwam News/RIRM

drukuj