fot. wikipedia.org

Posłowie zajmą się prawem łowieckim

Szkody w uprawach i płodach rolnych spowodowane przez zwierzynę łowną będzie pokrywał Skarb Państwa. To jedno z założeń nowelizacji ustawy Prawo łowieckie, którym zajmą się dziś posłowie. 

Poza tym nowe regulacje dotyczą procedury szacowania szkód oraz powołania specjalnego Funduszu Odszkodowawczego. Dotychczas do ponoszenia kosztów odszkodowań dla rolników zobowiązani byli dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich.

Poseł Robert Telus, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwraca uwagę, że zmiana przepisów jest bardzo oczekiwana przez rolników.

– Ta zmiana jest zmianą krótką, ale zmianą systemową. To znaczy, że najważniejsze sprawy, które będą w tej zmianie to to, że będzie zajmowała się szacowaniem szkód komisja powołana przez wojewodę, a nie – tak, jak do tej pory – że szacowaniem szkód zajmowały się koła łowieckie. W tej chwili będzie to obiektywna komisja powołana przez wojewodę. Druga zmiana, która będzie w tej ustawie, to powołanie Funduszu Odszkodowań. Będzie się on składał ze składek kół łowieckich i budżetu państwa. To znaczy, że jeżeli z tych składek kół łowieckich nie wystarczyłoby pieniędzy na wyszacowane szkody, to budżet państwa dopłaci do tych szkód – podkreśla poseł Robert Telus.

Projektowana ustawa ma wejść w życie 1 czerwca tego roku.

RIRM

 

drukuj