fot. PAP/EPA

Wielka Brytania pomoże Kazachstanowi znaleźć alternatywne drogi eksportu omijające Rosję

Podczas wizyty w Kazachstanie brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly zapowiedział w sobotę, że Londyn pomoże rozwinąć drogi eksportu kazachskich surowców omijające Rosję. Od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie Kazachstan odmówił wsparcia inwazji Rosji oraz uznania aneksji ukraińskich terytoriów.

„Wielka Brytania bardzo docenia konsekwentne i pryncypialne stanowisko Kazachstanu w zakresie wspierania integralności terytorialnej Ukrainy i pragnienia doprowadzenia do rozwiązania konfliktu zgodnie z kartą ONZ” – powiedział James Cleverly, którego cytuje agencja Reutera.

James Cleverly, który spotkał się z prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem i innymi urzędnikami, powiedział, że dyskutował zakłócenia w eksporcie kazachskiej ropy naftowej – z której większość przechodzi przez Rosję – i omówił sposoby wspierania rozwoju alternatywnych dróg eksportu.

Jednym z nich jest korytarz, który przebiega przez Morze Kaspijskie, Azerbejdżan, Gruzję i Turcję i wymaga znacznych inwestycji w celu zwiększenia jego przepustowości. Kazachstan już zaczął kierować tym korytarzem niektóre transporty ropy.

Ponadto podpisano memorandum dotyczące minerałów o znaczeniu strategicznym, takich jak metale ziem rzadkie i uran. Kazachstan odpowiada za prawie połowę światowego wydobycia uranu.

 

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl