fot. PAP Zbigniew Meissner

Katowice: manifestacja sprzeciwu wobec ataków na świętość papieża Jana Pawła II

Kilkaset osób zgromadziło się w sobotę w Katowicach, by wyrazić sprzeciw wobec ataków na świętość papieża Jana Pawła II. „Nie zgadzamy się na falę agresji, wymierzoną w osobę, dzieło, wielkość i świętość Papieża. Jest on dla nas wzorem” – podkreślali zebrani.

Manifestanci zgromadzili się po południu przy katedrze Chrystusa Króla, wokół pomnika Jana Pawła II, przy którym pod koniec spotkania złożono kwiaty i zapalono znicze. Grała górnicza orkiestra, w tłumie powiewały flagi Polski i barwy Watykanu. Spotkanie zgromadziło m.in. górali i Ślązaków w strojach ludowych, przedstawicieli stowarzyszeń, motocyklistów czy związkowców z Solidarności. Przy pomniku zmówiono modlitwę, z głośników odtwarzano fragmenty wystąpień papieża i kojarzące się z nim pieśni, m.in. „Barkę” i „Abba Ojcze”, czytano też poezję Jana Pawła II.

Ze sceny ustawionej przy pomniku odczytano „Manifest”, którego autorzy wyjaśniali, dlaczego zorganizowano sobotnie spotkanie.

„My, społeczność woj. śląskiego, wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek ataków na świętość papieża Jana Pawła II. Nie zgadzamy się na falę agresji, wymierzoną w osobę, dzieło, wielkość i świętość Jana Pawła II. Ataki te bazują na kłamstwie, manipulacji i preparowaniu fałszywych dowodów, które to metody stosowały już służby komunistyczne, aby zniszczyć autorytet papieża Jana Pawła II” – napisali autorzy „Manifestu”.

Jak dodali, niekwestionowana jest w świecie opinia, że wybór Polaka na papieża, a później jego pontyfikat przyczyniły się do obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej oraz powrotu wolności i demokracji w tej części świata. Jan Paweł II przypominał Polakom, że są wolnym narodem i pełnoprawnymi obywatelami Europy, a Polska wyrasta z korzeni wartości katolickich – wskazali.

„To św. Jan Paweł II jako pierwszy rozpoczął bezprecedensową, zdecydowaną i systemową walkę z przestępczością seksualną wobec dzieci i przeciwko zjawisku pedofilii wśród duchownych (…). Nie wolno nam milczeć, nie wolno pozwolić na deptanie świętości proroka naszych czasów. Jan Paweł II jest dla nas wzorem i nie możemy patrzeć z obojętnością na szarganie jego autorytetu. Papież Jan Paweł II był, jest i pozostanie dla nas wielkim świętym, który bez reszty oddał życie Bogu i umiłowanej ojczyźnie” – przekonywali.

Uczestniczący w zgromadzeniu minister w kancelarii premiera Michał Wójcik powiedział, że była to spontaniczna akcja środowisk, które postanowiły zebrać się przy katowickiej katedrze, by wspominać postać papieża.

„Organizujemy taką akcję, by upamiętnić św. Jana Pawła II i pomodlić się, ale pomodlić się za tych, którzy dzisiaj pewne rzeczy robią, o światło Ducha Świętego dla nich, o rozum” – wskazał.

Pytany czy jego zdaniem autorytet Jana Pawła II wymaga obrony, odpowiedział, że jeszcze kilka miesięcy temu wydawało mu się, że nie.

„Ale dzisiaj widzę, że za mało mówimy o św. Janie Pawle II, o tym co zrobił dla Polski, dla Europy i dla świata. Wielki Polak, największy Słowianin można powiedzieć. Wydawało mi się, że ta świętość nie musi być broniona, jednak okazało się, że są ataki, i to dosyć mocne, na jego osobę. On nam pomógł, dziś my musimy stanąć obok niego i nie mówię tego jako polityk tylko normalny człowiek” – dodał minister.

 

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl