Kraków: Pokaz filmu o gen. E. Fieldorfie „Nilu” w Muzeum AK

Prapremierowy pokaz film dokumentalnego o gen. Emilu Fieldorfie „Nilu” odbył się w poniedziałek w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Film to pierwszy z odcinków powstającego serialu „Kryptonim Muzeum”.

Serial to wspólna produkcja TVP Historia i Muzeum AK im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila”.

„Fabularyzowana czołówka wyraża ducha serialu: jest to filmowa wędrówka szlakiem Armii Krajowej, w przededniu 100-lecia odzyskania niepodległości. Chcieliśmy pokazać, na czym polegał fenomen polskiego państwa podziemnego” powiedział PAP Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia.

„Pomysł opiera się na tym, że wychodząc od konkretnego rekwizytu muzealnego, opowiadamy historie związane z państwem podziemnym i polskimi siłami zbrojnymi na Zachodzie. W pierwszym odcinku filmu rekwizytem są szachy zrobione przez gen. Emila Fieldorfa, i to od nich rozpoczyna się cała opowieść” dodał Piotr Legutko.

Narratorami serialu są: Marek Lassota dyrektor muzeum AK i Paweł Nowakowski historyk i dziennikarz.

„To jest rodzaj krótkiego dokumentu, bo poszczególne odcinki serialu trwają od 11 do 13 minut. Do każdego programu staram się zapraszać żyjących jeszcze świadków historii, albo ich rodziny” – powiedział PAP Sylwester Szefer, scenarzysta filmu.

TVP Historia realizuje 6 odcinków serialu, ale w planach ma już kolejnych 10.

Emisja pierwszego odcinka zaplanowana jest na wtorek na antenie TVP Historia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl