fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Ks. abp M. Jędraszewski: Ostateczne zwycięstwo należy do Chrystusa

Te Święta trzeba uczcić zwycięstwem prawdy, bo Chrystus przyniósł ludziom wyzwolenie! – mówił metropolita krakowski podczas tradycyjnego poświęcenia pokarmów na Starym i Nowym Kleparzu, a także na Rynku Głównym przed Bazyliką Mariacką.

Na Kleparzu księdza arcybiskupa przywitali przedstawiciele cechów kupieckich i proboszcz parafii, którzy z okazji Świąt Wielkanocnych przygotowali dary dla najuboższych.

Święta Wielkanocne mówią o zwycięstwie nad złem, grzechem, kłamstwem i śmiercią. Są okazją do rachunku sumienia i zrozumienia, z czego należy powstać, aby być jeszcze lepszym (…) Życzę wszystkim, by te Święta były pełne życzliwości, słońca, zieleni i nadziei, bo rodzi się nowe życie. Niech będą pełne, pokoju, dobroci i wzajemnego przebaczenia. Wszystko to jest wpisane w historię przechodzenia z tego, co złe, w to, co lepsze! – podkreślił metropolita krakowski na Starym Kleparzu.

Ks. abp Marek Jędraszewski życzył krakowianom zgromadzonym na Nowym Kleparzu, aby Wielkanoc była dla każdego czasem pokoju i radości, a także zbliżania się do nieba.

Przeżywamy tajemnicę zwycięstwa Pana Jezusa nad śmiercią, grzechem i szatanem. Jesteśmy pełni nadziei, że wszyscy którzy łączą życie z Chrystusem i podążają za Jego Ewangelią, przez swoją dobroć serca i wrażliwość na drugiego człowieka, znajdą pokój i radość już tutaj na ziemi – akcentował.

Metropolita krakowski zaprosił wszystkich na obchody Wigilii Paschalnej w Katedrze na Wawelu, podczas których grupa katechumenów przystąpi do pierwszych sakramentów.

To wielki znak tego, że Kościół pomimo trudnych momentów, jest żywy, młody i budzący nadzieję na przyszłość. Tak było kiedyś – podczas prześladowania pierwszych chrześcijan, tak jest i teraz. Kościół żyje krwią męczenników i świadectwem wszystkich wiernych. To jest wpisane w tajemnicę chrztu! – podkreślał.

Podczas święcenia pokarmów na Rynku Głównym, gdzie zgromadziły się tłumny krakowian, turystów, wiernych, ksiądz arcybiskup przypomniał, że ostatecznym celem chrześcijanina jest niebo. Na placu przed Bazyliką Mariacką obecny był również ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz.

Chrystus zmartwychwstał, zwyciężając grzech, śmierć i szatana. Stąd nasza nadzieja: ostateczne zwycięstwo należy do Chrystusa i wszystkich którzy idą za Nim, niosąc swój krzyż, bo jest on wpisany w prawdę o naszym życiu. Nie jest to ciężar beznadziejny, bo prowadzi do zwycięstwa! – mówił metropolita krakowski.

Tradycja święcenia pokarmów sięga VIII wieku, a w Polsce XIV. Początkowo święcono chlebową figurkę w kształcie baranka, potem do wielkanocnego koszyka dodano: mięso, ser, masło, ryby, olej, ciasto, wino i wreszcie jajko.

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska/RIRM


[GALERIA] Święcenie pokarmów przed Bazyliką Mariacką na Rynku Głównym w Krakowie – fot. PAP/Jacek Bednarczyk.

drukuj