fot. tv trwam

Ks. abp M. Jędraszewski: Mamy do czynienia z niespotykaną w Polsce agresją

Mamy do czynienia z agresją niespotykaną w Polsce, gdzie narusza się świętość kościołów – tak metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski odniósł się do wulgarnych i agresywnych zgromadzeń w proteście przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji.

Zdaniem metropolity krakowskiego potrzeba nam „wielkiego namysłu” nad tym, co dzieje się w społeczeństwie i modlitwy o „zbiorowe nawrócenie”.

„Wszyscy jesteśmy bardzo przejęci wydarzeniami, jakie wstrząsają Polską od kilku dni, wielkimi protestami, zwłaszcza ludzi młodych, którzy uważają, że rozpętało się dla nich piekło. Mówi się o piekle kobiet. To przyjmuje wyrazy świadczące o wielkim niezrozumieniu, czym jest człowiek, czym jest życie, począwszy od chwili poczęcia do momentu naturalnej śmierci. Ta podstawowa wrażliwość w niektórych kręgach przestała istnieć i działać” – powiedział w przesłaniu przekazanym mediom metropolita krakowski.

„Mamy do czynienia z agresją niespotykaną w Polsce, gdzie narusza się świętość kościołów, miejsc świętych” – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

Dodał, że osobiście jest bardzo przejęty zniszczeniem plenerowej wystawy z okazji 100-lecia urodzin Jana Pawła II prezentowanej na krakowskich plantach nieopodal kurii.

„Zwłaszcza uderzyły mnie napisy i znaki na dwóch planszach. Pierwsza plansza to stare zdjęcie, kiedy mama przyszłego Papieża trzyma swoje dziecko na kolanach i tam został umieszczony napis „piekło kobiet”. Boże, gdyby pani Emilia nie chciała urodzić dziecka, a jej ciąża była zagrożona, nie mielibyśmy kogoś tak wielkiego, najwspanialszego z rodu Polaków w całych naszych dziejach, nie mówiąc o dziejach świata i Kościoła” – powiedział metropolita krakowski.

Ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski wskazał, że oburza go także umieszczenie znaku, jakim posługiwali się esesmani na zdjęciu przedstawiającym modlącego się Jana Pawła II.

„To świadczy o tym, że coś pęka w naszym społeczeństwie. Dzieje się coś bardzo niedobrego. To musi być przedmiotem namysłu ze strony wszystkich, by ratować najbardziej zdrową tkankę polskiego narodu. Tkankę moralną, o którą tak bardzo był zatroskany i o którą walczył św. Jana Paweł II wtedy, kiedy był duszpasterzem, biskupem Krakowa i kardynałem, a potem papieżem” – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski odniósł się do pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1991 r., której motywem przewodnim był Dekalog.

„Dekalog, który w przykazaniach od czwartego do dziesiątego mówi to samo, co jest wyrażone w prawie naturalnym, gdzie troska o życie drugiego i odpowiedzialność za życie drugiego człowieka jest najświętszym obowiązkiem każdego z nas” – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski.

„Potrzeba nam pod tym względem wielkiego namysłu, wielkiej rozwagi także w sferze edukacyjnej, a gdy chodzi o wierzących, wielkiej modlitwy o zbiorowe nawrócenie” – dodał.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj