fot. niedziela.pl

Ks. abp W. Depo: Kiedy dzisiaj jesteśmy ludźmi walczącymi przeciwko przemocy wojen, karze śmierci, to czymś niezrozumiałym jest wystąpienie przeciwko życiu najsłabszych

Kiedy dzisiaj jesteśmy z jednej strony nie tylko zwolennikami, ale ludźmi walczącymi przeciwko przemocy wojen, karze śmierci, która odbiera życie temu czy innemu przestępcy, to czymś niezrozumiałym jest wystąpienie przeciwko życiu najsłabszych, czyli dzieci poczętych. Przestańmy wreszcie dyskutować, w którym momencie życia jest się człowiekiem, bo jest to istota, która jest stworzona przez Boga we współpracy z człowiekiem od momentu poczęcia do momentu naturalnej śmierci – powiedział ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, dla „Niedzieli”.

Ks. abp Wacław Depo wskazał, że Dekalog jest fundamentem ludzkości, a jego przestrzeganie daje wolność. Cała wypowiedź ks. abp. Wacława Depo dla „Niedzieli” dostępna jest [tutaj].

– Odniesienie w tym wypadku do fundamentu, który dla nas ludzi i całej ludzkości jest Dekalog. Dzisiaj można go odrzucać w imię wolności, ale źle zrozumianej, bo Dekalog nie zabiera wolności człowiekowi, ale reguluje pewne zasady poruszania się pomiędzy ludźmi i zjawiskami, które występują w naszym świecie. Jesteśmy na co dzień świadkami bardzo dramatycznych napięć pomiędzy cywilizacją prawdy i życia a cywilizacją kłamstwa i użycia – mówił metropolita częstochowski.

Święty Jan Paweł II w „Evangelium Vitae” bardzo mocno podkreślał to zjawisko zmagania pomiędzy cywilizacją życia a cywilizacją śmierci – kontynuował.

– Nie tylko odwołując się do Bożego przykazania „Nie zabijaj!”, ale również do pewnego punktu objawienia, w którym stawiał przed ludzkością (tak jak przed narodem izraelskim), błogosławieństwo lub przekleństwo; życie lub śmierć. „Wybierajcie życie, abyście prawdziwie żyli”. To przesłanie jest nadal aktualne dla każdego pokolenia ludzi. Kiedy dzisiaj jesteśmy z jednej strony nie tylko zwolennikami, ale ludźmi walczącymi przeciwko przemocy wojen, karze śmierci, która odbiera życie temu czy innemu przestępcy, to czymś niezrozumiałym jest wystąpienie przeciwko życiu najsłabszych, czyli dzieci poczętych. Przestańmy wreszcie dyskutować, w którym momencie życia jest się człowiekiem, bo jest to istota, która jest stworzona przez Boga we współpracy z człowiekiem od momentu poczęcia do momentu naturalnej śmierci – powiedział ks. abp Wacław Depo.

radiomaryja.pl

drukuj