Ks. abp W. Depo: Radio Maryja od 25 lat buduje wspólnotę

Radio Maryja buduje wspólnotę nie tylko ogólnoludzką, ale też ogólnokościelną i służy również Kościołowi, narodowi i Ojczyźnie – powiedział ks. abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja wskazał najważniejsze wartości, które można odnaleźć w przekazie toruńskiej rozgłośni.

Zapytany o główne założenia, którymi w przekazie do słuchaczy kieruje się Radio Maryja, ks. abp Wacław Depo zacytował określenia, zwane tzw. papieską triadą: prawda, zaufanie i wspólnota.

– Prawda, zaufanie i wspólnota – te słowa dzisiaj adresuję do wszystkich, którzy są u początków tej opatrznościowej drogi Radia Maryja, które przekazuje prawdę i to nie w kategoriach jakiś informacji pozbieranych przypadkowo, informacji, które mogą zakłamywać, ale prawdy, która jest związana również z natchnieniem Bożym. To jest przede wszystkim nasze źródło, Następnie jest budowanie wzajemnego zaufania, czyli że jest tutaj prawdomówność, która wyznacza drogi do spotkania z drugim człowiekiem, a potem budowanie wspólnoty międzyludzkiej – akcentował ks. abp Wacław Depo.

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę na wartość modlitwy w Radiu Maryja, która jest cennym darem.

– To jest rzecz bardzo cenna i za to dziękujemy. […] Modlitwa jest kolejnym darem po obydwu stronach, bo rozumiemy, że modlitwa to jest nie tylko wysiłek ludzki, kiedy pomagamy sobie nawzajem poprzez refleksję, ale również jest dar idący od Boga w tym spotkaniu, które Pan Bóg przygotowuje. […] To jest ten cenny dar, który od początku razem z wami otrzymuję i tą drogą przemierzam – podkreślił ksiądz arcybiskup.

Ksiądz arcybiskup jako istotny element programu toruńskiej rozgłośni wymienił również transmitowany codziennie wieczorem Apel Jasnogórski.

– Tajemnicą łaski, pewnym misterium, jest złączenie się razem ze wszystkimi na Apelu Jasnogórskim. To jest dar, który jest nieoceniony i to nie tylko dla mnie, biskupa tego miejsca, ale również dla wszystkich, którzy łączymy się w tej godzinie jedności narodowej poprzez wpatrywanie się i wsłuchiwanie się w głos z Jasnej Góry – zaznaczył ks. abp Wacław Depo.

Radio Maryja oraz inne dzieła przy nim powstałe zostały utworzone w duchu szczególnego zawierzenia, o którym często wspominał św. Jan Paweł II  – zwrócił uwagę metropolita częstochowski.

– Ojciec Tadeusz uchwycił się tego nurtu Ducha św., który zainspirował dla nas Jan Paweł II. Kolejne dzieła, które zostały wymienione, są naprawdę w tym duchu szczególnego zawierzenia, a zawierzenie, tak jak nas uczył Papież, to jest nasza osobista odpowiedź na miłość Boga, która nam się objawia – powiedział ksiądz arcybiskup.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem ks. abp. Wacława Depo dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj