Węgrzy pielgrzymują do Polski

Już po raz siódmy blisko tysiąc węgierskich pątników bierze udział w Narodowej Pielgrzymce do Polski. W środę gościli oni w Krakowie–Łagiewnikach. Wcześniej byli w na Jasnej Górze.

Węgierskie pielgrzymki organizowane są od 2011 roku. Pociągiem z Budapesztu jadą nie tylko pątnicy pochodzący z Węgier, ale także z państw ościennych.

– Węgrzy już od kilku lat rok do roku pielgrzymują głównie do Częstochowy, bo jest to miejsce związane z paulinami, czyli z Węgrami, ale po drodze odwiedzają zawsze Kraków i zależnie od roku różne inne miejsca. Był Stary Sącz, św. Kinga, w tym roku jest Tarnów, gdyż jest to związane ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę – wyjaśnił o. Paweł Cebula OFM.

Przybyłych do Krakowa-Łagiewnik pielgrzymów powitał w środę kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. Franciszek Ślusarczyk.

– Bardzo serdecznie raz jeszcze witam wszystkich was kochani pielgrzymi z Węgier. Otaczamy modlitwą was tu obecnych, wasze rodziny, parafie, wspólnoty i całą waszą umiłowaną ojczyznę – powiedział kustosz.

W trakcie pielgrzymki węgierscy pątnicy modlili się przed słynącym łaskami obrazem Jezusa Miłosiernego i przy grobie św. Siostry Faustyny. Uczestniczyli także w Mszy św. Podczas Eucharystii metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski poświęcił obraz Jezusa Miłosiernego namalowany na Węgrzech, który odbędzie peregrynację w węgierskich parafiach.

– Potrzebne nam wszystkim jest Jego miłosierdzie i Jego pełne miłości spojrzenie Boga–Człowieka, który przebacza nam nasze grzechy – akcentował metropolita krakowski.

Odbywające się od 2011 roku spotkania są okazją do świętowania przyjaźni pomiędzy narodami polskim i węgierskim.

– To jest historia, mamy wspólnych świętych: św. Jadwigę i św. Kingę oraz wspólnych polityków, np. Stefana Batorego. Wszyscy wiedzą, że oni należą do Polski, do Węgier – zaznaczył o. Botond Bator, paulin.

Celem takiej pielgrzymki jest wspólna modlitwa o jedność Polaków i Węgrów oraz za Europę – o powrót do chrześcijańskich wartości.

– Wierzymy, jesteśmy przekonani, że Polacy, Węgrzy, Słowacy i inne narody Europy Środkowej mają od Boga posłannictwo na rzecz całej Europy – oznajmił Miklos Soltesz, sekretarz stanu w rządzie węgierskim.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl