fot. Monika Bilska

Na Jasną Górę wyruszyła 308. Warszawska Pielgrzymka Piesza

Na pątniczy szlak wyruszyła najstarsza stołeczna piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Modlitewna wędrówka organizowana przez ojców paulinów z kościoła Świętego Ducha na Nowym Mieście w tym roku odbywa się już po raz 308.

Pielgrzymom towarzyszy hasło: ,,Jasnogórska Matka życia”. Pątnicy udają się do duchowej stolicy Polski z prośbą o beatyfikację ks. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz z intencją dziękczynną w 40-lecie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski i na Jasną Górę.

Początki pieszej pielgrzymki organizowanej przez ojców paulinów sięgają XVIII wieku – mówi o. dr Marek Tomczyk, kierownik 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.

Warszawska Pielgrzymka Piesza ma to do siebie, że została zapoczątkowana w 1711 r. W sposób nieustanny pielgrzymujemy na Jasną Górę. Jest to przede wszystkim wydarzenie duchowe. Jak zauważył prymas Wyszyński, jest to doświadczenie wiary. Kiedy ludzie go pytali: Czym jest pielgrzymka i dlaczego ludzie pielgrzymują – to krótko mówił: Bo jest wiara, bo jest duch, bo jest Bóg – wskazuje o. dr Marek Tomczyk.

Warszawska Pielgrzymka Piesza – nazywana także paulińską – jest najstarszą wyruszającą ze stolicy. O godz. 6.00 pątnicy zebrali się przed kościołem Świętego Ducha na Nowym Mieście, by uczestniczyć we Mszy św. rozpoczynającej ich modlitewną wędrówkę. Eucharystii przewodniczył metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz.

RIRM

drukuj