Kierowcy modlili się na Jasnej Górze

Ponad 2 tys. osób zgromadziła w sobotę na Jasnej Górze 13. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców. Intencją modlitwy było bezpieczeństwo na drogach – wynikające z zachowania chrześcijańskiej postawy przez kierujących pojazdami.

„Jakże bardzo potrzeba miłości na drodze, aby umieć wybaczyć błąd kierowcy, a w razie potrzeby udzielić pomocy, obdarzyć dobrym słowem przepełnionym miłością. Miłość to także bezpieczna jazda. Tej służby drugiemu człowiekowi, służenia sobie nawzajem uczy nas Maryja; niech ona stanie się dla wszystkim kierowców wzorem i przykładem” – mówił w homilii ks. biskup Jerzy Mazur z Ełku, przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Misji.

Dziękował również za wsparcie dla przygotowującej pielgrzymkę organizacji MIVA Polska. Dzięki niej wielu polskich misjonarzy może korzystać z niezbędnych im w codziennej pracy na misjach środków transportu, niosąc pomoc charytatywną czy medyczną często w trudno dostępnych miejscach. Wśród uczestników pielgrzymki byli misjonarze pracujący na co dzień m.in. w Afryce, księża i kierowcy, przedstawiciele instytucji i służb zajmujących się bezpieczeństwem na drogach, czy kierowcy i piloci rajdowi, m.in. Maciej Wisławski.

Podczas pobytu na Jasnej Górze środowisko kierowców zawierzyło swe intencje Matce Bożej i św. Krzysztofowi – patronowi podróżujących. Poświęcono samochody ustawione na jasnogórskich parkingach, a na klasztornym dziedzińcu – pojazdy policji i służby celnej. Hasłem dorocznej pielgrzymki był apel: „Kieruj się wiarą na drodze”.

Jak przypominali 28 kwietnia, podczas VII Ogólnopolskiej Niedzieli Modlitw za Kierowców, ich krajowy duszpasterz ks. Marian Midura oraz jego zastępca, dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki, kierowca chrześcijanin powinien być życzliwy i zawsze przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Siadając za kierownicę musi być trzeźwy. Duszpasterze kierowców przypominają o dekalogu kierowcy MIVA Polska.

Jego kolejne przykazania brzmią: nie będziesz egoistą na drodze, nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi, pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować, szanuj pieszych, nie zabijaj – bądź trzeźwy, zapnij pasy – będziesz bezpieczny, nie bądź brawurowy w prędkości, nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo, pomagaj potrzebującym na drodze oraz przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej Policji.

W sobotę na Jasną Górę pielgrzymowali też bankowcy (według służb prasowych sanktuarium zebrało się ich ok. 5 tys.), rodziny osób powołanych i wspierający powołania, a także krótkofalowcy. Mszę dla środowiska bankowców odprawił ks. biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek.

Być dla drugiej osoby oparciem, autorytetem, pomocą, przewodnikiem, pokrzepicielem, przyjacielem, być doradcą, bo przecież takie właśnie określenie funkcji, jaką niektórzy z was pełnią w waszych bankach i urzędach (…), być w życiu kimś, na którym ten drugi może polegać (…), to wielkie zadanie i zobowiązanie dla każdego z was” – wskazał w homilii ksiądz biskup.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl