Pracownicy służby zdrowia pielgrzymowali na Jasną Górę

Około 4 tys. osób – m.in. lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów – zgromadziła w niedzielę 92. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasnej Górze. Uczestnicy pielgrzymki podkreślali, że pomoc chorym nie zawiera się jedynie w procedurach medycznych, ważna jest też otwartość i empatia.

– Chcemy nauczyć się lepiej służyć drugiemu człowiekowi, lepiej stosować nie tylko tę terapię farmakologiczną, ale też i terapię duchową, tę ludzką, to oddziaływanie ludzkie, które jest bardzo ważne w relacji medyk – pacjent – powiedział, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry, nowy krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. Arkadiusz Zawistowski.

Odczytał on przesłanie do uczestników pielgrzymki od przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych ks. abp. Zygmunta Zimowskiego.

 „Niech z częstochowskiego sanktuarium popłynie przesłanie miłosierdzia do pracowników służby zdrowia, by kierowali się w pracy empatią i czułością wobec pacjentów, do chorych zaś zapewnienie, że czuwa nad nimi Miłosierny Jezus wraz ze swą Matką” – napisał ks. abp Zimowski.

Przewodniczący zespołu Konferencji Episkopatu ds. Służby Zdrowia ks. bp Stefan Regmunt wyraził przekonanie, że każdy pracownik służby zdrowia potrzebuje umocnienia duchowego, bo bez tego nie można pracować wśród chorych.

– Druga sprawa, to na pewno aktualna jest reforma służby zdrowia – musimy się modlić o taką reformę, która uwzględni wszystkich, która będzie wyrównywała pewne niesprawiedliwości nabrzmiałe przez lata. Wszystkiego od razu nie naprawimy, ale jeśli jest dobry kierunek, to wcześniej czy później doczekamy się tej radości, że nastąpiła zmiana, na którą rzeczywiście długie lata czekaliśmy – dodał  ks. bp Regmunt.

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. na jasnogórskim szczycie, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski.

– Wiemy, że odpowiedzialne pomaganie chorym spełnia się poprzez zapewnienie niezbędnej opieki medycznej. Pomoc chorym nie zamyka się jednak jedynie w ramach zabiegów i procedur medycznych. Ogromnie ważna jest zdolność do pochylenia się nad chorym z miłością i otwartością. Żadne procedury medyczne nie zastąpią bowiem bliskości, serdecznej rozmowy, oddanej modlitwy czy cierpliwego czuwania przy chorym – podkreślił ks. bp Bronakowski.

W pielgrzymce uczestniczyli dyrektorzy i pracownicy szpitali, przychodni, hospicjów, zakładów opieki zdrowotnej i innych placówek medycznych, domów pomocy społecznej, lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, farmaceuci, rehabilitanci, rektorzy akademii medycznych, duszpasterze krajowi i diecezjalni, kapelani szpitali. Na pielgrzymce obecni byli też przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Od 30 lat pielgrzymka jest poprzedzona rekolekcjami dla pracowników służby zdrowia. W tym roku w spotkaniu, trwającym od piątku do soboty, wzięło udział około 700 osób. W programie pielgrzymki znalazły się też m.in. nabożeństwa Apelu Jasnogórskiego i Drogi Krzyżowej, a także nocne czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl