fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Rząd chce przeprowadzić wielką reformę służby zdrowia

Premier Beata Szydło w tygodniku „wSieci” wskazała, że jej rząd planuje przeprowadzić wielką reformę w służbie zdrowia. Posłowie na ostatnim posiedzeniu parlamentu wysłuchali informacji o stanie zaawansowania prac nad pakietem regulacji dotyczącym reformy służby zdrowia wraz z harmonogramem ich realizacji.

W ubiegłym tygodniu w tej sprawie miał z premier rozmawiać minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Według mediów chodzi o likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia – a to było jednym z postulatów Prawa i Sprawiedliwości w kampanii – czy o przeniesieniu środków finansowych na służbę zdrowia do budżetu państwa.

Zmiany są konsekwentnie realizowane, ale aby kompleksowo zreformować służbę zdrowia trzeba czasu – podkreśliła poseł Joanna Kopcińska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia.

Od września ruszają darmowe leki dla seniorów i resort zdrowia przystępuje do dalszych zmian. Będą to zmiany także te zapowiadane dotyczące czy zmian w funkcjonowaniu płatnika, czyli NFZ-u, czy pozostałych. Żeby to jednak uczynić, i żeby później było jak najmniej zastrzeżeń i poprawek, resort zdrowia konsultuje pewne rzeczy międzyresortowo, bo nie da się pewnych zmian uczynić chociażby bez konsultacji z ministrem finansów i to się wszystko odbywa – wskazała poseł Kopcińska.

Wcześniej na konieczność przyspieszenia zmian w służbie zdrowia wskazywał Jarosław Kaczyński w trakcie ostatniego kongresu PiS.

Także „Solidarność” czeka na realizację dobrej zmiany w polskiej służbie zdrowia.

 

RIRM

drukuj