fot. twitter.com/TVPParlament

MRPiPS: rząd chce zagwarantować ustawą program „Dobry start”

Rząd chce zapisać program „Dobry start” w formie ustawy – zapowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort zapowiada, iż dzięki temu rodzice będą pewni, że co roku otrzymają wsparcie od państwa.

Program „Dobry start” to jeden z punktów tzw. piątki Morawieckiego, czyli ważnego programu, który ma na celu  wesprzeć polskie rodziny. Gwarantuje on 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego dziecka. Po raz pierwszy program „Dobry start” zaczął obowiązywać w bieżącym roku szkolnym.

– Warto przypomnieć tzw. piątkę Morawieckiego. Okres wdrażania był dosyć krótki, stąd ta kwestia była rozstrzygnięta w rozporządzeniu. (…) Ten program przyjął się bardzo dobrze. To jest duże wsparcie na rozpoczęcie roku szkolnego dla rodzin – mówił Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dlatego teraz rząd chce program „Dobry start” zapisać w ustawie.

Ustawę zawsze jest trudniej ewentualnie zmieniać niż rozporządzenie, a mając różne głosy ze strony opozycji w przypadku programu „500 plus” czy przy programie „Dobry start”, że może ktoś będzie próbował dokonać jakieś zmiany, to lepiej niech to jest zagwarantowane w ustawie. W ustawie też jest łatwiej zapewniać środki budżetowe. Na ten rok mamy zapewnione finansowanie programu w kwocie 1,5 mld zł – dodał Stanisław Szwed.

W 2018 r. na świadczenie był przeznaczony 1 mld 321 mln zł. Z programu skorzystało 4 mln 400 tys. dzieci. Ustawa może zostać przyjęta jeszcze przed wakacjami. Jeżeli chodzi o składanie wniosków, tu nic się nie zmienia. Wnioski online będzie można składać od 1 lipca, natomiast papierowe – od 1 sierpnia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj