fot. pixabay.com

Rząd nadal nie przyjął projektu ustawy ws. odszkodowań za niepożądane odczyny poszczepienne

Opóźniają się prace nad rozwiązaniami ws. odszkodowań za niepożądane odczyny poszczepienne. Mimo wielu deklaracji rząd nie przyjął dotąd projektu ustawy w tej sprawie.

„Dziennik Gazeta Prawna” podał, że powodem były odmienne stanowiska Ministerstwa Zdrowia oraz resortów: finansów i sprawiedliwości w kwestiach związanych m.in. z Funduszem Kompensacyjnym.

Ministerstwo Finansów chce, aby rekompensaty były wypłacane nie tylko za odczyny poszczepienne, ale też za zgony pacjentów. Przeciwny temu jest resort zdrowia. Uważa, że sprawa jest zbyt skomplikowana, by mogli ją oceniać biegli powołani przez Rzecznika Praw Pacjenta. Kolejnym spornym tematem jest kwestia pochodzenia środków na Fundusz.

Poseł Anna Maria Siarkowska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Sanitaryzmu, podkreśliła, że dalsza zwłoka rządu nad przyjęciem ustawy w sprawie rekompensat za niepożądane odczyny poszczepienne będzie źle odbierana przez Polaków.

– To jest bardzo niepokojący sygnał i na pewno wielu ludzi nie zdecyduje się na szczepienia m.in. dlatego, że nie będzie miało zapewnionej gwarancji rekompensaty finansowej za uszczerbek na zdrowiu czy też utratę zdrowia powstałą w wyniku ujawnienia się niepożądanych odczynów poszczepiennych po szczepieniu przeciw COVID-19. Mam nadzieję jednak, że projekt ustawy zostanie przyjęty w trybie pilnym, zwłaszcza że zostało zaszczepione niemal 50 proc. społeczeństwa. Nie ma na co czekać. Cały Fundusz powinien zostać uruchomiony przed rozpoczęciem Narodowego Programu Szczepień – stwierdziła Anna Maria Siarkowska.

Z rządowych danych wynika, że od początku akcji szczepień przeciw COVID-19 w Polsce odnotowano ponad 11 tys. 500 niepożądanych odczynów. Blisko 10 tysięcy z nich miało charakter łagodny. Dotychczas wykonano 27 mln iniekcji. W pełni zaszczepionych zostało ponad 11 mln 600 tys. osób.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl