fot. facebook.com/Łukasz Kister

Rząd obraduje nad powołaniem służby kontrterrorystycznej

W Polsce może pojawić się służba kontrterrorystyczna. Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy o policji, którym zajmuje się dziś rząd. Nowy rodzaj służby ma odpowiadać za działania wobec sprawców, osób przygotowujących lub pomagających w dokonaniu przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Zgodnie z projektem, działania kontrterrorystyczne będzie koordynować Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Projekt przewiduje, że w sytuacji, gdy zaistnieje np. prawdopodobieństwo uratowania zdrowia lub życia ludzkiego, policjant służby kontrterrorystycznej będzie mógł odstąpić od przestrzegania przepisów, zasad bezpieczeństwa i higieny służby.

Ekspert ds. bezpieczeństwa dr Łukasz Kister wskazuje, że usankcjonowanie bardziej radykalnych metod walki z terroryzmem należy ocenić pozytywnie.

Jak obserwujemy w wielu krajach Europy Zachodniej, te klasyczne metody wykorzystywane przez policję nie są właściwe, mają pewne braki, wymagają bardziej właściwego dostosowania do tego, co wymusza sama działalność terrorystyczna. Stąd ten kierunek jest jak najbardziej słuszny. Powinien być on kontynuowany właśnie po to, by w Polsce zabezpieczyć się przed możliwością wystąpienia takich zagrożeń czy samych zamachów – mówi dr Kister.

Przestępczość o charakterze terrorystycznym, a tak naprawdę posługująca się terrorem jako narzędziem prowadzenia polityki, wymusza na służbach dostosowanie metod i form zwalczania takiej działalności – dodał.

Tu nie wystarczą wyłącznie działania o charakterze policyjnym czy wywiadowczym. Są tu niezbędne zarówno elementy rozpoznania, pracy operacyjnej, operacji specjalnej, jak i działania wykraczające swoją intensywnością i dopuszczalnością metod i form poza te, które dzisiaj wykorzystywane są przez służby o charakterze policyjnym – zaznacza ekspert ds. bezpieczeństwa.

Projekt nowelizacji ustawy o policji przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 RIRM

drukuj