Min. Szyszko: sprawa zerwania umowy ws. geotermii toruńskiej trafi do prokuratury

Sprawa zerwania umowy ws. geotermii toruńskiej trafi do prokuratury – poinformował minister środowiska Jan Szyszko. Jeszcze dziś ma zostać złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na początku tego roku w ramach ugody sądowej Fundusz Ochrony Środowiska wypłacił Fundacji Lux Veritatis ponad 26 mln zł odszkodowania za cofnięcie dofinansowania projektu geotermii toruńskiej w 2008 r.

Minister środowiska prof. Jan Szyszko podkreślił, że umowa została zerwana w rażący sposób.

– Narodowy Fundusz poniósł dość duże straty. Umowa została zerwana w rażący sposób łamiąc prawo. Jest jeszcze jedna rzecz, a mianowicie: gdyby ta umowa nie została zerwana, to ten unikalny otwór wydobywczy pracowałby już od 6 lat. Od 6 lat dostarczałby ciepło bez emisji dwutlenku węgla do atmosfery, jak również bez emisji pyłów zawieszonych do atmosfery – zwrócił uwagę minister.

Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przypomniał prawomocne uzasadnienie sądu w tej sprawie.

– Wypowiedzenie przyznanej dotacji miało charakter pozamerytoryczny, było nieuzasadnione, przyczyny wypowiedzenia były nieprawdziwe, poza tym, że było sprzeczne z zasadami życia społecznego. Naraziło to Narodowy Fundusz na wieloletnie koszty postępowania sądowego, a także wszystkie inne z tym związane – powiedział Kazimierz Kujda.

Mimo, że Fundacja Lux Veritatis nie otrzymała dofinansowania, zdecydowała się wykonać odwiert geotermalny oraz badania z własnych środków. Z jednego otworu wydobywczego w ciągu jednej godziny uzyskuje się nawet 1050 metrów sześciennych wody o temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj