Ruszył nabór wniosków do rządowego programu ,,Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”

Ruszył nabór wniosków do trzeciej edycji rządowego programu ,,Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”. Dokumenty przyjmowane są w urzędach wojewódzkich, które do 30 maja przekażą je Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Program kierowany jest do społeczności lokalnych, a jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych. W tym roku resort planuje przeznaczyć 6 mln zł. Propozycje mogą składać samorządy lub organizacje pozarządowe za pośrednictwem wojewodów, którzy dokonają ich wstępnej selekcji.

MSWiA dofinansuje w tym roku działania na rzecz m.in. bezpieczeństwa w miejscach publicznych czy bezpiecznych przejść dla pieszych. O szczegółach poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Mogą być projekty związane z dofinansowaniem np. monitoringu miejskiego, miasteczek ruchu drogowego, czy bezpieczeństwa rowerzystów. Bezpieczeństwo rowerzystów w tym obszarze zostało wyodrębnione jako jeden z ważniejszych priorytetów. Drugi obszar to bezpieczne przejścia dla pieszych. Na to przewidziana jest największa pula środków finansowych spośród tych 6 mln zł. Tu mogą być projekty związane z modernizacją przejść dla pieszych, zwłaszcza w miejscach szczególnie wrażliwych – przy przedszkolach, przy szkołach. Ale także będą rozpatrywane projekty związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem pieszych – powiedział Jarosław Zieliński.

Przyjmowane są również projekty przeciwdziałające patologii oraz nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży czy edukację dla bezpieczeństwa.

Ich nabór na etapie centralnym potrwa do 30 maja. Urzędy wojewódzkie przyjmują je w różnych terminach; na Mazowszu do 18 maja.

RIRM

drukuj