Rząd o zmianach w ustawie o świadczeniach rodzinnych

Rząd zajmuje się dziś m.in. propozycją zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Projekt nowelizacji ma umożliwić m.in. złożenie przez internet wniosku o przyznanie zasiłku, elektroniczną wymianę informacji pomiędzy urzędami oraz przeprowadzanie wywiadu środowiskowego za pomocą e-kwestionariusza. 

Według resortu pracy, zmiany usprawnią proces składania wniosków i przyznawania różnego rodzaju świadczeń.       Zmiany umożliwią m.in. funkcjonowanie portalu „Emp@tia – Platforma komunikacyjna obszaru Zabezpieczenia Społecznego”.

Poseł Stanisław Szwed, wiceszef sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, podkreśla, że potrzebne są zmiany, które usprawnią przekazywanie zasiłków. Natomiast krytycznie ocenia program Emp@tia.

– Sam program „Emp@tia” kosztował ponad 50 mln złotych. Miał on poprawiać system informatyczny, między innymi kontakty osób bezdomnych z ośrodkami pomocy społecznej. Jest to mało wiarygodne, ponieważ wiadomo, że bezdomni nie mają raczej dostępu do komputerów. Ten system miał też poprawić funkcjonowanie ośrodków pomocy społecznej. Do tego programu negatywnie odniosła się również Najwyższa Izba Kontroli uważając, że te środki są źle wykorzystane. Wiele zastrzeżeń jest do tego programu. Uważam, że jest za drogi i nieskuteczny. Jeśli chodzi o projekt rządowy, to biurokracja jest niesamowita. Jeżeli ten program by to usprawnił, to można to zaakceptować – komentuje Stanisław Szwed.

Projekt krytykowany był m.in. przez Generalnego Inspektora Danych Osobowych. Wskazywano, że umożliwiając szeroki dostęp do danych osobowych, również wrażliwych, nie zapewnia on odpowiednich gwarancji ochrony prywatności. Po konsultacjach pewne zapisy w projekcie zostały zmienione.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl