fot. Andrzej Kulesza/Nasz Dziennik

Rząd opóźnia decyzje ws. finansowania górnictwa

Do poniedziałku mają zapaść decyzje w sprawie finansowania Polskiej Grupy Górniczej, która miałaby przejąć kopalnie Kompanii Węglowej. W przeciwnym razie do końca września rząd nie zdąży utworzyć spółki. O sprawie dowiedział się dziennik „Rzeczpospolita”.

Zamiast Nowej Kompanii Węglowej ma powstać Polska Grupa Górnicza – problemem jest jednak brak kapitału. Proces rejestracji firmy już się rozpoczął.

Jednak Komisja Europejska może zakwestionować formy finansowania Polskiej Grupy Górniczej. Jeśli tak się stanie to spółka musiałaby zwrócić inwestorom cały wkład, co w praktyce oznaczałoby jej bankructwo.

Rząd gra na czas; nie podejmuje decyzji, żeby winą za ewentualne niepowodzenie obarczyć nowy rząd – mówi Kazimierz Grajcarek, przewodniczący sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

– Rząd nie ma pomysłu na górnictwo. Pani premier przyjechała i powiedziała nieprawdę, albo nie do końca prawdę. Pomysł może mieli, ale wiedzieli o tym, że to nie będzie zrealizowane. Jest to igranie z ogniem, jeśli chodzi o gospodarkę Polski. Widać, jak ogromny jest brak kompetencji w rządzie. Proszę zobaczyć, kiedy były podpisane porozumienia, kiedy pani premier była na Śląsku, już wszystko było przygotowane. Zobaczmy dziś, w którym jesteśmy miejscu. To być albo nie być dla dziesiątek tysięcy pracowników. Proszę zobaczyć, jak ten rząd podchodzi do pracy. Za nic ma to, co się stanie z pracownikami – podkreśla Kazimierz Grajcarek.

W resorcie skarbu – jak dowiedziała się gazeta – trwają rozmowy z potencjalnymi inwestorami z branży energetycznej. Poszukiwane są źródła finansowania. Do końca września PGG ma otrzymać od inwestorów 1,5 mld zł.

RIRM

drukuj