Kompromis ws. apelu pamięci w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej i Powstańców Warszawskich uzgodnili wspólny tekst apelu pamięci w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wśród wymienionych w apelu jest m.in. śp. prezydent Lech Kaczyński i Ryszard Kaczorowski – poinformował szef MON Antoni Macierewicz.

Dzisiejsze spotkanie w resorcie obrony narodowej m.in. z udziałem środowiska kombatantów, żołnierzy Powstania Warszawskiego miało na celu – jak wskazał minister Antoni Macierewicz – nie tylko przedstawienie wspólnego stanowiska, ale także wyjaśnienie wszystkich problemów.

Szef resortu wskazał tutaj „medialne dezinformacje mówiące o apelu smoleńskim, mówiące o jakichś warunkach MON”, co – jak ocenił szef resortu – miało na celu skłócenie tych środowisk..

Minister Antoni Macierewicz podkreślił, że nie ma w tej sprawie różnic między MON-em a kombatantami.

– Wymieniając wszystkie osoby, wszystkich dowódców, wszystkie oddziały, oddając hołd tym, którzy walczyli i polegli, ich dowódcom, przywołujemy w tym apelu także – w stosownym miejscu – pamięć pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego i tych, którzy tak wiele zrobili, by Powstanie Warszawskie, ta największa bitwa II wojny światowej, przeszła do narodowej spuścizny, jako największy polski zryw – zaznaczył Antoni Macierewicz.

Z kolei prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski  poinformował, że formuła apelu poległych została zmieniona na „apel pamięci”.

– Wobec tego w apelu są wymienieni nie tylko ci, którzy polegli w czasie trwania Powstania Warszawskiego, ale także np. dowódcy, którzy zmarli śmiercią naturalną. Jest dodana niewielka grupa osób, które swoją działalnością popierały, nawiązywały do Powstania Warszawskiego m.in. ostatni prezydent na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, a także Lech Kaczyński – powiedział Leszek Żukowski.

Apel w uzgodnionej formie zostanie odczytany 1. sierpnia podczas uroczystości w Warszawie.

RIRM

drukuj