MON: dostawa pierwszych śmigłowców najpóźniej w marcu

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział dziś, że dostawa pierwszych nowych śmigłowców dla wojska nastąpi najpóźniej w marcu.

Ministra, który uczestniczył w konferencji w zbrojeniowej spółce PCO S.A., dziennikarze zapytali o jego zapowiedź z 18 stycznia. Antoni Macierewicz powiedział wtedy, że pierwsze dwa śmigłowce zostaną dostarczone siłom specjalnym.

„Właśnie przed chwilą, gdy wchodziłem, powiedziano mi, że najpóźniej będzie to marzec tego roku, co oznacza następny miesiąc opóźnienia” – odpowiedział szef MON.

Dodał, że opóźnienie wynika z konieczności dostosowania klauzul dotyczących tajemnicy w Polsce i USA.

„Z każdym dokumentem trzeba wędrować przez Atlantyk. To bardzo opóźniło ten proces” – tłumaczył Antonii Macierewicz.

18 stycznia, przy okazji przeglądu resortów, Macierewicz zapowiedział, że w tym roku zostanie zakupionych 16 maszyn – po osiem dla wojsk specjalnych i sił morskich.

„Pierwsze dwa śmigłowce (…) na przełomie stycznia i lutego zostaną dostarczone polskim siłom specjalnym. Jeżeli chodzi o pozostałe, czyli 14 śmigłowców, które zostaną nabyte w tym roku, to jesteśmy w trakcie wybierania oferty, jaka napływa od trzech przedsiębiorców, którzy zgłosili się do tego konkursu, tzn. od Mielca, od Świdnika i od Airbusa” – powiedział wtedy minister.

PAP/RIRM

drukuj