Ks. abp Kupny do uczestników ŚDM: Idźcie i czyńcie ze świata świątynię

Metropolita wrocławski wspólnie z kilkuset biskupami i prezbiterami sprawował Eucharystię w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy, wieńczącej Dni w diecezjach na Dolnym Śląsku. Na jej zakończenie dokonał posłania młodych pielgrzymów na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie.

W homilii hierarcha, przywołując życiorys patronki wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową zauważył, że pełnienie dzieł miłosierdzia i głoszenie Dobrej Nowiny zawsze wymagało od człowieka odwagi i gotowości na zmierzenie się z niepowodzeniami.

Idąc z Ewangelią do naszych braci i sióstr, którzy są ochrzczeni moglibyśmy przypuszczać, że są oni otwarci na Słowo Życia, a niestety często spotykamy się z oporem – mówił ks. abp Kupny.

Dodał, że dziś chrześcijaństwo przedstawia się jako coś, co się przeżyło, nie jest atrakcyjne, wiąże się z ograniczeniem wolności.

Tym bardziej dziękuję wam, że w tych dniach w różnych miejscach naszej diecezji dawaliście świadectwo tego, że jesteście szczęśliwi, bo poznaliście Jezusa – mówił metropolita wrocławski, wzbudzając entuzjazm słuchaczy.

Zaznaczył przy tym, że chrześcijanin nie powinien obrażać się na świat, ale wychodzić do niego z Ewangelią.

Przykład daje Jezus, który nie zbawiał świata, stojąc na zewnątrz, ale przyszedł i powiedział ludziom: „mam to, czego szukacie”, wszedł w dialog z człowiekiem i szukał ludzi w kontekście ich życia – podkreślił ksiądz arcybiskup.

Przywołując słowa papieża Franciszka metropolita wrocławski mówił, że czytając Pismo Święte można odnieść wrażenie, że Chrystus był bezdomny. Miejscem, gdzie najczęściej przebywał była droga.

Nasz Pan był ciągle w drodze. Wciąż szukał ludzi – mówił ks. abp Kupny, wzywając młodych pielgrzymów: – Bądźcie obecnymi w świecie. To jest zadanie, przed którym nie możemy uciekać. Pokażcie wszystkim, że Jezus daje to, czego człowiek poszukuje.

W słowie posłania młodych na spotkanie z papieżem w Krakowie hierarcha zatrzymał się nad łacińską formułą „Ite missa est”, która w dosłownym tłumaczeniu – jak zauważył – oznacza „idźcie msza jest”.

Ta krótka formuła przypomina, że to wszystko, co dokonało się podczas Mszy św. jest teraz w nas, że Msza św. się nie kończy, ale tak naprawdę rozpoczyna się poza drzwiami kościoła. „Idźcie, Msza jest” to znaczy idźcie i czyńcie ze świata świątynię, to znaczy idźcie i głoście Jezusa gdziekolwiek się znajdziecie, to znaczy idźcie i dajcie innym poprzez swoje czyny poznać, że spotkaliście Boga podczas Eucharystii. Idźcie, ta Msza św. jest w was – mówił pasterz Kościoła wrocławskiego.

„Dni w diecezjach” Archidiecezji Wrocławskiej przeżywało 15 300 pielgrzymów z 40 krajów, którzy przyjechali w 140 zorganizowanych grupach m.in. z takich krajów, jak: Australia, Brazylia, Ekwador, Chiny, Kanada, Kolumbia, Panama, USA, Nowa Kaledonia czy Meksyk. Najwięcej pielgrzymów przybyło z Francji, Hiszpanii oraz Niemiec. W stolicy Dolnego Śląska zatrzymało się także 17 biskupów oraz 340 księży. Zdecydowana większość pielgrzymów została przyjęta przez rodziny w 100 parafiach Wrocławia, Trzebnicy, Oławy, Oleśnicy, Jelcza-Laskowic i Brzegu. Bazę noclegową stanowiło także 15 wrocławskich szkół. Nad przebiegiem poszczególnych punktów programu będzie czuwało 640 wolontariuszy (nie licząc wolontariuszy posługujących bezpośrednio w parafiach).

Ks. dr Rafał Kowalski, Rzecznik Prasowy Archidiecezji Wrocławskiej/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl