Polacy nie chcą wyjeżdżać z Wlk. Brytanii po Brexicie

Po Brexicie ponad 40. proc. mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków spróbuje za wszelką cenę tam pozostać – wynika z sondażu IBRiS. Badania wskazują, że chęć pozostania na Wyspach deklaruje 2/3 przebywających tam Polaków.

Największa grupa, która zamierza pozostać w Wielkiej Brytanii za wszelką cenę, to osoby starsze oraz młodzi, którzy nie przekroczyli 24 roku życia. Ponadto część Polaków z Wielkiej Brytanii zamierza wyemigrować do innych krajów Unii Europejskiej.

Prof. Andrzej Gil, z Wydziału Nauk Społecznych KUL, zwraca uwagę, że w badaniach widać skrajność, bo największą chęć pozostanie mają osoby starsze i najmłodsze, które nie widzą dla siebie szansy w Polsce.

Zwróćmy uwagę na te dwie skrajności; z jednej strony ludzie bardzo młodzi, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy i osoby, które życie zawodowe mają już za sobą. To jest nie tyle świadectwo obecnej sytuacji w Wielkiej Brytanii, ale tego, co dzieje się w Polsce. Także jest to naturalne. Jeżeli byłaby taka sytuacja w każdym z państw, do których była silna emigracja, jak Irlandia, Francja czy Niemcy i mówilibyśmy o wyjściu tego państwa z Unii Europejskiej, to znacząca część populacji Polaków deklarowałaby pozostanie tam za wszelką cenę – podkreśla prof. Andrzej Gil.

Z sondażu wynika, że jedynie niecałe 6 proc. ankietowanych deklaruje chęć powrotu nad Wisłę. Szacunki Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych wskazują, że nawet ok. 400 tys. Polaków może nie kwalifikować się do stałego pobytu na Wyspach.

Osoby takie będą musiały aplikować o wizę, a w przypadku odmowy otrzymają decyzję o konieczności opuszczenia kraju.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl