Kraków na 5 miesięcy przed ŚDM

Na pięć miesięcy przed Światowymi Dniami Młodzieży zabezpieczonych jest ok. 60 proc. miejsc noclegowych dla pielgrzymów, którzy przyjadą w lipcu do Krakowa. Strona kościelna szacuje, że z zakwaterowania oferowanego przez organizatora będzie chciało skorzystać ok. 400 tys. osób.

W związku z przygotowaniami miasta do ŚDM Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozstrzygnął pierwszy przetarg – na dostawę i serwisowanie 2 tys. przenośnych toalet. Wciąż nie udało się rozstrzygnąć przetargu na opracowanie i wdrożenie tymczasowej organizacji ruchu w Krakowie podczas ŚDM.

Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, ks. bp Damian Muskus poinformował, że parafie dysponują deklaracjami 235 tys. osób, które chcą przyjąć w swych domach pielgrzymów. Kolejne 103 tys. noclegów będzie zapewnione m.in. w szkołach i domach kultury. W sumie daje to noclegi dla 338 tys. osób.

Ok. 120 tys. zainteresowanych znalazło zakwaterowanie na własną rękę, nie zwracając się do organizatora.

Do tej pory zarejestrowało się niemal 590 tys. osób zainteresowanych przyjazdem na ŚDM, z czego 78 tys. (ok. 15 proc.) przeszło już do drugiej fazy, czyli wyboru pakietu usług. 77 tys. 350 osób wybrało pakiet z tygodniowym zakwaterowaniem.

Jak poinformował ks. bp Muskus gotowe są scenariusze wydarzeń centralnych, Papieska Rada ds. Świeckich zaakceptowała już projekty ołtarzy, a produkcja szat liturgicznych trwa. Ołtarze będą miały bardzo prostą formę. Ważnym elementem wystroju będzie postać Jezusa Miłosiernego, ponieważ takie jest hasło spotkania.

– Te pięć miesięcy do ŚDM nie napawa nas niepokojem, bo wszystkie prace postępują w swoim czasie i nie mamy większych opóźnień – mówił ks. bp Muskus. Także metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz powiedział dziennikarzom, że przygotowania do tego wydarzenia idą dobrze.

Na funkcjonowanie miasta w czasie Światowych Dni Młodzieży 2016 i na konieczne przed tym wydarzeniem inwestycje Kraków wyda ponad 51 mln zł. Prezydent miasta Jacek Majchrowski zapewnił, że Kraków nie finansuje w związku z ŚDM niczego ponad to, do czego jest zobligowany ustawami, a zadaniem samorządu jest zapewnienie normalnego funkcjonowania miasta, m.in. organizacji ruchu czy komunikacji miejskiej.

Wśród zadań bieżących najważniejsze będzie wzmocnienie komunikacji miejskiej (3,5 mln zł), wynajęcie i obsługa toalet (3 mln zł), przygotowanie tymczasowej organizacji ruchu (1,5 mln zł), organizacja parkingów na terenach miejskich (1 mln zł), opracowanie studium polityki transportowej (600 tys. zł).

Na remonty ulic w rejonach, gdzie będą odbywać się wydarzenia związane z ŚDM, zarezerwowano w budżecie 5,9 mln zł, a na modernizację szkół, w których nocować będą pielgrzymi 6,5 mln zł. Jak zaznaczył prezydent, to inwestycje, z których będą korzystać mieszkańcy także po ŚDM.

Ponad 4,1 mln zł ma być przeznaczone na działania promocyjne i dekorację miasta, a 1 mln 470 tys. zł na wydarzenia kulturalne i nieodpłatne udostępnienie w tym czasie Muzeum Historycznego. 300 tys. zł według władz miasta jest potrzebne na zorganizowanie pierwszej pomocy przedmedycznej, a 100 tys. zł na poszerzenie funkcji całodobowego telefonu informacji medycznej.

Wydatki mają dotyczyć m.in. rozbudowy monitoringu miejskiego (2,5 mln zł), budowy bezprzewodowej cyfrowej łączności TETRA (350 tys. zł), zakupu pojemników na odpady (2 mln zł), budowy przystanku kolejowego Kraków-Sanktuarium (wkład miasta 4,2 mln zł), kładki pieszo-rowerowej łączącej Sanktuarium w Łagiewnikach z Centrum Jana Pawła II (wkład miasta 1 mln 869 tys. zł), budowy połączenia węzła „Rybitwy” ze strefami „Wieliczka-Niepołomice” (7 mln 330 tys. zł), rozbudowy ul. Wrobela (5 mln 375 tys. zł).

W związku z przygotowaniami miasta do ŚDM Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozstrzygnął pierwszy przetarg – na dostawę i serwisowanie 2 tys. przenośnych toalet. Kosztować będzie to ok. 3 mln zł. Toalety staną na parkingach i wzdłuż dróg dojścia pielgrzymów do miejsc uroczystości.

Wciąż nie udało się rozstrzygnąć przetargu na opracowanie i wdrożenie tymczasowej organizacji ruchu w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży. Złożono w nim tylko jedną ofertę a zaproponowana cena jest dużo wyższa niż przewidywało miasto. Na projekt i oznakowanie tymczasowej organizacji ruchu zarezerwowano 1,9 mln zł, cena wymieniona w złożonej ofercie była ponad dwa razy wyższa.

Zgodnie z wymogami przetargu zwycięska firma miała postawić w Krakowie co najmniej 2 tys. znaków drogowych, 4,5 tys. zapór i tablice wyznaczające objazdy, o łącznej powierzchni przynajmniej 900 m kw. Miała też odpowiadać za utrzymanie oznakowania w trakcie ŚDM. Miasto oczekiwało, że zwycięzca przetargu zapewni dwadzieścia brygad, pracujących 24 godziny na dobę, które będą w stanie szybko reagować na wszystkie wydarzenia i na bieżąco wprowadzać konieczne zmiany.

Zgodnie z projektem specustawy regulującej kwestie organizacji Światowych Dni Młodzieży wojewoda małopolski będzie odpowiedzialny za zabezpieczenie medyczne tego wydarzenia. Oparte ono będzie na funkcjonującym systemie opieki medycznej i państwowego ratownictwa medycznego, który zostanie wzmocniony. Jak zastrzegł wojewoda Jerzy Pilch, szczegółowe plany będą gotowe do 15 marca.

Jednostką odpowiadającą za organizację zabezpieczenia jest Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Małgorzata Popławska, dyrektor KPR poinformowała, że założenia do planu przewidują zabezpieczenie medyczne dedykowane poszczególnym uroczystościom oraz podniesienie gotowości wszystkich podmiotów medycznych we wszystkich segmentach, m.in. specjalistyki, podstawowej opieki zdrowotnej, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. „Tu mamy wstępną analizę na podstawie szacunków pobytów pielgrzymów w woj. małopolskim. Na postawie tej wstępnej analizy będziemy proponować podmiotom działającym na danym terenie podpisanie umów, których stroną będzie wojewoda małopolski” – zapowiedziała Popławska.

Według niej na razie nie można podać szczegółowych danych, ale największe uroczystości będzie zabezpieczać nawet kilkadziesiąt karetek. Zaplanowano utworzenie pięciu dodatkowych stanowisk dyspozytorów, około 90 zespołów wyjazdowych, tysiąc patroli pieszych, 17 namiotów szpitalnych.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania – poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl