fot. E. Sądej/Nasz Dziennik

Demonstracja pielęgniarek przed szpitalem im. Jana Pawła II w Krakowie

Ponad 200 pielęgniarek demonstrowało we wtorek przed szpitalem im. Jana Pawła II w Krakowie domagając się podwyżki płac. 

Chodzi o włączenie obecnego dodatku w wysokości 800 zł wynikającego z rozporządzenia ministra do pensji zasadniczej. Według dyrekcji placówki spełnienie tego postulatu jest w tej chwili niemożliwe.

Agata Kaczmarczyk, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu JP II w Krakowie podkreśliła, że od kilku lat wynagrodzenie personelu pielęgniarskiego nie było podnoszone.

Od kilku lat domagamy się podwyżek, wynagrodzeń zasadniczych w naszym szpitalu. Od kilku lat najpierw dyrekcja składa zobowiązanie, że podwyżki będą, a potem tych zobowiązań nie dotrzymuje. W związku z tym cierpliwość pracowników szpitala, wyczerpała się. Naszym zdaniem ta sytuacja jest coraz gorsza, ponieważ płaca minimalna wzrasta w kolejnym roku, a płatność w szpitalach nie wzrasta –  zaznaczyła przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu JP II w Krakowie.

Tadeusz Wadas, przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych zwrócił uwagę, że najpierw powinno dojść do rozmów z władzami, a odchodzenie od łóżek pacjentów jest niestosowne.

– Oficjalnie nie byliśmy w ogóle poinformowani o tym. Jestem zdziwiony, ponieważ jestem członkiem rady społecznej tego szpitala od 20 lat. Myślę, że związek zawodowy kieruje się swoimi prawami, swoją ustawą o sporach zbiorowych i dlatego też tak się stało, jak się stało. Natomiast mogę powiedzieć, że są różne inne formy protestu. Odchodzenie od pacjentów nie powinno mieć miejsca, powinno być spotkanie, a nie od razu jakieś protesty i opuszczanie, choćby nawet na godzinę chorego. Absolutnie, to nie powinno mieć miejsca – podkreślił przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Pielęgniarki mają wkrótce odbyć rozmowy z dyrekcją szpitala i marszałkiem województwa. Jeżeli nie przyniosą one skutku biały personel nie wyklucza rozszerzenia strajku.

Obecnie średnie wynagrodzenie pielęgniarek wraz z dodatkami w szpitalu im. JP II w Krakowie wynosi blisko 5300zł brutto. Po dalszych wzrostach, przewidzianych w rozporządzeniu ministra zdrowia ich wynagrodzenie wyniesie 5960 zł.

RIRM

drukuj